Mahkeme MESKİ’deki işçi çıkarmaya ‘dur’ dedi | Güney Gazetesi Mersin

Mahkeme MESKİ’deki işçi çıkarmaya ‘dur’ dedi

Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) tarafından işten çıkarılan 3 işçi için Mersin 7. İş Mahkemesi işe iade kararı verdi. Mahkeme işçilerden birinin 5, diğer ikisinin ise 4’er aylık tazminatlarının ve çalışmadıkları süredeki ücretlerinin ödenmesine de hükmetti.

Mahkeme MESKİ’deki işçi çıkarmaya ‘dur’ dedi


Hasan KÜÇÜK / Özel Haber

Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Personel A.Ş’de çalışırken işten çıkarılan 3 işçi için mahkemenin işe iade kararı verdiği bildirildi.

MHP Mersin İl Başkanı Zeynel Uğur Gölgeli işe iadelerle ilgili sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı.

MHP Mersin İl teşkilatları bünyesinde Büyükşehir Belediyesi’ndeki işçi çıkarmalarla ilgili

Gölgeli, il teşkilatı bünyesinde avukatlardan oluşturulan hukuk komisyonunun Büyükşehir Belediyesinin işten çıkarmalarına karşı açtığı davaların ilk sonuçlarını aldığını belirtti.

Gölgeli, Mersin 7. İş Mahkemesi’nin 3 işçi arkadaşlarının performans düşüklüğü sebebiyle işten çıkarılmasının haksız olduğuna ve işe iadelerine karar verdiğini kaydetti.

MHP’li Gölgeli hukuk komisyonunda bulunan avukatlara teşekkür ederken, mahkeme kararını da sosyal medya hesabından paylaştı.

 

İŞÇİLERİN TAZMİNATLARININ VE ÜCRETLERİNİN ÖDENMESİNE HÜKMETTİ

Mersin 7. İş Mahkemesi feshin geçersizliğine, işverenin süresi içerisinde işe başlatmaması halinde işçilerin kıdemi ve fesih sebebi göz önünde bulundurularak ikisinin 4’er aylık brüt alacağı yaklaşık 11 bin 500 lira, diğerinin ise 5 aylık 14 bin 838 lira tutarındaki tazminatlarının ödenmesine hükmetti.

Tutanakta ayrıca işçilere çalıştırılmadıkları süre içerisindeki 4 aylık ücret ve diğer haklarının ödenmesine karar verildi.