Taşucu tersanesi yeniden Meclis gündeminde

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin bugün yapılacak meclis toplantısında Silifke’nin Taşucu Mahallesi’nde yapılması planlanan “Tersane” konusu yeniden gündeme gelecek.

Taşucu tersanesi yeniden Meclis gündeminde

Hasan KÜÇÜK

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Şubat ayı 1. oturumu bugün Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilecek. Belediye meclisinde idarelerden gelen 24, komisyonlardan gelen 12 madde görüşülecek.

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin idarelerden gelen konular arasında gündem olarak en yoğun yine imar değişiklikleri bulunuyor. Mecliste imar değişiklikleri ile ilgili idarelerden gelen 8 maddenin görüşülmesi bekleniyor.

MACİT ÖZCAN SPOR VE SOSYAL TESİS FAALİYETLERİNİN SONLANDIRILMASI GÜNDEMDE

Ayrıca, idarelerden gelen teklifler arasında Macit Özcan Spor ve Sosyal Tesis İşletmesi ile Çamlıbel Limanlar İşletmeciliği’nin faaliyetlerinin sonlandırılması, ayrıca kurulmuş olan Bütçe İçi İşletmelerinin kapatılması ile ilgili teklif ile Avrupa Birliğinin Türkiye’de mülteciler için Mali Yardım Programı (FRIT II) kapsamında, Avrupa Birliği Kaynaklarından Fransız Kalkınma Ajansı aracılığı ile temin edilen hibe kapsamında “Mezitli İçme Suyu Projesi” yapım işinin yürütülmesi için İller Bankası ile MESKİ Genel Müdürlüğü arasında imzalanacak protokoller için Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e yetki verilmesi teklifleri meclisin önemli gündem maddesi arasında yer alıyor.  Mecliste “8-13 Kasım 2020” tarihleri arasında yapılması planlanan 14. Uluslararası Turunçgil Kongresi’ne katılım, ortaklık, katkı payı ile benzeri iş ve işlemler için Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e yetki verilmesi de gündeme gelecek.

Mecliste görüşülecek daha önce komisyonlara havale edilen 12 madde ise İmar Planı değişikliklerini içeriyor. Bunların içinde Akdeniz İlçesi, Nusratiye Mahallesi’ndeki tescilli kültür varlığı olan eski İngiliz Yağ Fabrikasının Bilim Merkezi ve Sanayi Müzesi yapılmasına ilişkin ilgili Röleve, Restitüsyon, Restorasyon projelerinin yapılması ile ilgili nazım imar planı ve uygulama imar planı değişikliğinin sınırlarının belirlenmesi konusu görüşülecek.

Meclisin son gündem maddesi ise Silifke İlçesi, Taşucu Mahallesinde Akter-Akdeniz Taşucu Gemi Sanayi A.Ş. tarafından yapımı planlanan “Tersane” amaçlı 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı teklifine kurum görüşü oluşturulması ile ilgili İmar ve Bayındırlık Komisyonu, Çevre ve Sağlık Komisyonu ile Kamu ve Özel Sektör Yatırımları Koordine ve İzleme  Komisyonu’na müştereken havale edilen konu görüşülecek.

Taşucu’na tersane yapılması konusu Mut’ta yapılan Ocak ayı meclis toplantısında sert tarşışmalara neden olmuş, meclis üyelerinin konuya tam hakim olmadıkları gerekçesiyle plan değişikliğini ele alan rapor yeniden görüşülmek üzere ilgili komisyonlara iade edilmişti.