Bu serginin geliri Tıp’ta okuyan kadın öğrencilere | Güney Gazetesi Mersin

Bu serginin geliri Tıp’ta okuyan kadın öğrencilere

İclal Bekiroğlu, ‘BirİZ’ ismini verdiği ilk kişisel resim sergisini Denizcilik Müzesi Sanat Galerisi’nde açtı.

Bu serginin geliri Tıp’ta okuyan kadın öğrencilere


Hasan KÜÇÜK

Mersin’de 65 yaşında resim yapmaya başlayan ve konu olarak Mersin’in tarihi evlerini ve bu evlerdeki kapıları seçen İclal Bekiroğlu 49 resimden oluşan ilk kişisel sergisini açtı. Denizcilik Müzesi’nde açılan ve 2 gün süren resim sergisinin açılışına Mersin Büyükşehir Belediyesi Strateji Daire Başkanı Bedrettin Gündeş, Kültür AŞ. Başkanı Bedri Dursun, Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, doktorlar ve sanatseverler katıldı. Kurdela kesiminin ardından Mersin Üniversitesi Algoloji Bölüm Başkanı Şebnem Rumeli Atıcı tarafından Bekiroğlu’na plaket verildi.

“GÜZEL BİR AMAÇ İÇİN YOLA ÇIKTIK”

Bekiroğlu gazetemize yaptığı açıklamada,  “TRT’den emekliyim. 65 yaşında resimle tanıştım. Resim yapmayı çok sevdim çok resim yaptım. Bunların birilerine faydalı olmasını istedim. Konuşmamız sırasında arkadaşım Mersin Üniversitesi Algoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şebnem Rumeli Atıcı, Tıp Fakültesi’nde okuyan öğrencilerin çok ihtiyaçlarının olabileceğini söyledi. O zaman Tabip Odası ile görüştük. Onlarda biz Türk Kadınlar Konseyi Derneği’nin Mersin Şubesi açtık dediler. İki derneğin ortaklaşa organize ettiği bir etkinlik olarak ortaya çıktı. Buradan elde edilecek gelirleri Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde okuyan kadın öğrencilerin ihtiyacı için kullanacağız. Güzel bir amaç için yola çıktık. Umarım sonucu da güzel olur” dedi.

“YAPTIĞIM KAPI RESİMLERİNİ ALANLAR BİR ÖĞRENCİNİN HAYATA KAPISINI AÇACAK”

49 resmin hepsinin kendisine ait olduğunu anlatan Bekiroğlu,. “Konsept olarak Mersin’in eski evlerini ve kapılarını çalıştım. Eski evlerdeki kapılar beni çok etkiledi. Orada yaşanmışlıkları gördüm. Yıkıntıların içerisinde ufak ufak yeşeren bitkiler bana yeni bir hayat, yeni bir başlangıç yeni bir umudu çağrıştırdı. Düşünüyorum ki o yaptığım kapıları alanlar her bir öğrencinin hayata kapısını açacaklar. İhtiyacı olan öğrencilere mutlaka burs olarak dönecek. Bu beni fikir olarak ta çok mutlu etti. Umarım amacıma da ulaşırım. BirİZ hayatta bir iz bırakmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

ANTMEN: BİZİM İÇİN ÇOK DEĞERLİ BİR ÇALIŞMA

Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen ise “Resim sergisi bizim burs verdiğimiz öğrencilere katkı amacıyla yapıldı. Türk Kadın Konseyi Derneği’de özellikle kadın öğrencilere yardım etmek istiyor. Bu bizim açımızdan çok değerli bir şey. Bu yüzden İclal Hanıma mensubu olduğu Türk Kadın Konseyi Derneği’ne de çok teşekkür ederiz. Bize çok güzel destek sundular. Sergiye ilgi güzel. Hem hekim camiasından hem dışarıdan ilgi var. Umarım tabloların hepsi satılır ve kadın öğrencilerimize bir katkı olur” ifadelerini kullandı.