Lise öğrencileri hakemlik yolunda | Güney Gazetesi Mersin

Lise öğrencileri hakemlik yolunda

Futbol Hakemi Yetiştirme Tanıtım Programı Yenişehir Şevket Pozcu Anadolu Lisesinde yapıldı

Lise öğrencileri hakemlik yolunda


Mersin İl Millî Eğitim Müdürlüğü, Türkiye Futbol Federasyonu Mersin İl Temsilciliği, Türkiye Futbol Federasyonu Mersin İl Hakem Kurulu ve Mersin Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu ile birlikte yürütülen Lise Öğrencileri Futbol Hakemi Yetiştirme Tanıtım Programı Yenişehir Şevket Pozcu Anadolu Lisesinde gerçekleştirildi.

Lise öğrencilerine futbol hakemliği konusunda bilgi ve beceri kazandırmayı amaçlayan programın tanıtımında konuşan İl Millî Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, her gecen gün gelişen futbolun adil bir şekilde oynanmasında hakemlerin rolüne dikkat çekerek öğrencilerin bu önemli görevde yer almak için gerekli donanıma sahip olmaları gerektiğini vurguladı. Bu nedenle programda, teorik ve pratik eğitimler yer alacağını anlatan Durmuş, “Öğrencilerimiz deneyimli hakemler tarafından verilecek eğitimlerde, futbol oyun kuralları, hakemlik teknikleri ve uygulamaları hakkında bilgi edinecek. Ayrıca, sahada pratik uygulamalar yaparak edindikleri bilgileri pekiştirecek” dedi.

 

 

 

“HAKEMLİĞİN YANINDA KİŞİSEL GELİŞİME DE KATKI SUNACAK”

Her şeyde olduğu gibi futbolda da karar verici olmanın büyük bir sorumluluk gerektirdiğini anlatan Durmuş şunları söyledi: “Futbol hakemliği, sadece bir spor müsabakasını yönetmekten ibaret değildir. Aynı zamanda, adil ve tarafsız bir şekilde karar vermek, stresli durumlarda sakin kalabilmek ve iletişim becerilerini geliştirmek gibi birçok önemli yetkinlik kazandırır. Sizi disipline eder, akademik başarınızın yanında sizi sportif olarak da kişisel olarak da geliştirir. Bu programın, sizlere sadece futbol hakemliği konusunda değil, aynı zamanda kişisel gelişiminiz açısından da önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz ve bu inançla bu yola çıktık. Bu programa katılan tüm öğrencilerimize, program sonunda Futbol Hakemlik Sertifikası verilecektir. Bu sertifika, sizlere hakemlik kurslarına katılma ve ileride profesyonel hakem olma imkânı sağlayacaktır.”

Futbol hakemliğine ilgi duyan ve bu alanda kendilerini geliştirmek isteyen tüm lise öğrencilerini programa katılmaya davet eden Durmuş “Bu programın, sizlere unutulmaz bir deneyim yaşatacağına ve gelecekteki kariyeriniz için önemli bir adım olacağına inanıyoruz. Bizlerle iş birliği yapan ve çocuklarımızın gelişimine önem veren ve eğitimi destekleyen Türkiye Futbol Federasyonu Mersin İl Temsilciliği, Türkiye Futbol Federasyonu Mersin İl Hakem Kurulu ve Mersin Amatör Spor Kulüpleri Federasyonuna teşekkür ederim" ifadelerini kullandı.  Program kokart takma etkinliği ile tören sona erdi.