“Parkları bize bırakın” | Güney Gazetesi Mersin

“Parkları bize bırakın”

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı bünyesinde bir ilki gerçekleştirdiği Çocuk Meclisi, 1. Dönem Çocuk Meclisi Mayıs Ayı Olağan Toplantısı’nı düzenledi.

“Parkları bize bırakın”


Kongre ve Sergi Sarayı Çok Amaçlı Salon’da gerçekleştirilen toplantıda toplam 14 gündem maddesi görüşüldü. Görüşülen maddeler arasında; özellikle son yıllarda artış gösteren iklim değişikliklerinin önüne geçilmesi için yapılması planlanan çevreci uygulamalar ve çocukların sportif faaliyetlerle daha çok iç içe olması için etkinlik ve faaliyetlerin artırılmasına yönelik çalışmalarla ilgili başlıklar yer aldı.

Meclis Başkanı Meriç Yeşilçayır’ın başkanlığında gerçekleşen oturumda, Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda alınan kararlarla birlikte, Mayıs Ayı’nı içeren toplam 14 gündem maddesi görüşüldü. Görüşülen maddeler arasında; özellikle son yıllarda artış gösteren iklim değişikliklerinin önüne geçilmesi için yapılması planlanan çevreci uygulamalar ve çocukların sportif faaliyetlerle daha çok iç içe olması için etkinlik ve faaliyetlerin artırılmasına yönelik çalışmalarla ilgili başlıklar yer aldı.

 

“PARKLARDA SİGARA İÇMEYİN, TARTIŞMAYIN, KÖTÜ CÜMLELER KULLANMAYIN”

 

Toplantının dilek ve temenniler bölümünde konuşan Çocuk Meclisi üyeleri; kentte çocukların eşit bir şekilde eğitim hakkından faydalanabilmesi için eğitim desteklerinin artırılmasını, çocuk etkinliklerinin ve sportif faaliyetlerinin ilçelerde sıklaştırılmasını, güvenli bisiklet yollarının geliştirilmesi taleplerinde bulundu. Çocukların güvenle oynayabileceği yeşil alanlarda yetişkinlerin daha dikkatli davranması gerektiğini dile getiren çocuklar ‘Parkları bize bırakın ve oralarda sigara içmeyin, tartışmayın, kötü cümleler kullanmayın’ çağrısı yaptı. Toplantı, Meclis Üyelerinin dilek ve temennilerini Meclis’e bildirmesi ile sonlandı.

 

 “ÇOCUK MECLİSİ, ÇOCUKLARIN GERÇEKTEN SESİ OLAN BİR YER”

 

Çocuk Meclisi’nde Çocuk Hakları Komisyonu Meclis Üyesi Emine Ela Tok, Meclis’in çok yoğun ve güzel geçtiğini belirterek, “Meclis’te amacımıza ulaştık ve bu sayede çocukların sesi oluyoruz aslında. Genel anlamda çocukların gördüğü sorunlarla ilgili konuşuyoruz. Örnek vermem gerekirse, sportif faaliyetlerimizi, parkları bilim fuarlarını artırmaya, sokak hayvanlarına yönelik konuşmalar yapıyoruz. Çocukların sosyal etkinliklere olan ilgisinden ve birçok farklı alanda çocukların istekleri doğrultusunda konuşmalar gerçekleştiriyoruz. Çocuk meclisi aslında sadece görünmesi için yapılmış bir yer değil, çocukların gerçekten sesi olan bir yer. Bu yüzden Çocuk Meclisi’ne katılım sağlanması gerektiğini ve çok önemli bir yer olduğunu düşünüyorum” dedi.

 

“MECLİS, YOĞUN BİR KATILIMLA GÜZEL BİR ŞEKİLDE GEÇİYOR”

 

Çocuk Meclis Üyesi Rauf Bora Keskin, Meclis’e katılımın oldukça yoğun olduğunu dile getirerek,

“Çocuk Meclisi, gayet aktif ve güzel geçiyor. Meclisimizde, eşitlikle, eğitimle, çocuk hakları, teknoloji ile ilgili birçok gündem maddesi geliyor ve Büyükşehir Belediyesi de adım adım bunu uygulamak için çalışmalar yapıyor. Çocuk Meclisi, Büyükşehir Belediyesi’nin yerini bulan gayet güzel bir projesi” dedi.

Toplantıda, Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nda Aile ve Çocuk Şube Müdürü Özay Öztürk ve Kadın ve Çocuk Bilim Teknoloji Atölyesi Sorumlusu Emre Aşkın sunum yaptı.  (Haber Merkezi)