Akdeniz Belediyesi’nden kültür ve sanata destek | Güney Gazetesi Mersin

Akdeniz Belediyesi’nden kültür ve sanata destek

Akdeniz Belediye Meclisi, mayıs ayı 2. toplantısını Eş Başkanlar Hoşyar Sarıyıldız ve Nuriye Arslan Başkanlığı’nda gerçekleştirdi. Mecliste, İçel Sanat Kulübü’nün düzenleyeceği “3. Karikatür Günleri’ne” 30 bin TL maddi destek sağlanması kabul edildi.

Akdeniz Belediyesi’nden kültür ve sanata destek


Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan toplantıda, kısa bir konuşma yapan Sarıyıldız, “Önümüzdeki Pazar günü, yaşamı bizler için var eden, hepimizin en değerlileri olan annelerimizin günüdür. Bu vesileyle annelerimizin ve Nuriye Arslan şahsında, Meclis üyesi bütün annelerimizin Anneler Günü’nü kutluyoruz” dedi. Ardından “Anneler Günü” dolayısıyla hazırlanan kısa videonun gösterimi gerçekleşti. Akdeniz Belediyesi’nin Kültür ve Sanat Evlerinin kreş çocuklarının yer aldığı ve duygu dolu anların yaşanmasına neden olan video gösteriminden sonra Eş Başkan Sarıyıldız, gün dolayısıyla Eş Başkan Arslan’a çiçek takdim etti.

Sonrasında söz alan Eş Başkan Nuriye Arslan da hazırlanan videonun kendisi için çok özel ve anlamlı bir sürpriz olduğunu ifade ederek; “Annelik, hayatın en özel ve en kutsal değeridir. Bunu ölçebilecek bir ölçü aleti bulunamadı. Annelik duyguları, tarif edilemeyecek kadar güzel ve büyüktür. Elbette ki annelerin toplumda yeri ve değeri çok farklıdır. Annelik duygusu ile kurulan bir sistem asla yıkılamaz. Bu duygularla bütün annelerimizin gününü kutlar, hiçbir annenin gözyaşı dökmediği, yüreğinin yanmadığı bir dünya diliyorum. Bütün anneler günü kutlu olsun” diye konuştu.

 

İÇEL SANAT KULÜBÜ’NE 30 BİN TL DESTEK

 

Meclis toplantısında; İçel Sanat Kulübü’nün (İSK) Haziran ayı içinde düzenleyeceği “3’üncü Karikatür Günleri” etkinliğine, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bütçesinden 30 bin TL (KDV dâhil) maddi destek verilmesi ile ilgili teklif, oy çokluğu ile kabul edildi.

Meclis üyelerinin konuya dair görüşlerini açıklamasından sonra söz alan Sarıyıldız; “Belediyemiz gerçekten ciddi bir borç yükü altında. Bu nedenle lüks ve gereksiz tüketimden uzak, sadece kamu hizmetine endeksli, kamunun giderlerinin yine kamu için harcanması gerektiğine inanıyoruz. Tabi Mersin özel bir kent; hiçbir yerde olmayan özgünlüklere sahip bir bölgemiz. Gerekli yatırımlar ve kalkınma planlarında öncelik tanınması halinde Mersin; Türkiye’nin en hızlı büyüyecek, parlayacak kentlerinden birisidir. Daha da önemlisi Mersin; Türkiye’nin mozaiği iken, bütün halkların, inançların, kültürel farklılıklar ve her renkten insanın yaşadığı özel bir bölgemizdir” dedi.

Kültürel ve sanatsal etkinliklere önceki yönetimce maddi destekler verildiğine de dikkat çeken Sarıyıldız şöyle konuştu; “Kültürel ve sanatsal aktivitenin büyüyüp yaygınlaşması ve halka ulaştırılması konusunda belediyeler olarak ayrıca özen göstermemiz gerektiğine inanıyoruz. Bu dönem bizler de Akdeniz ilçesi ve Mersin genelinde yürütülecek kültür sanat etkinliklerinin destekçisi olacağız. Belediyemizin ekonomik şartları göz önüne alınarak İçel Sanat Kulübü’ne böyle bir destek sağladık. Gönül isterdi ki çok daha fazlasını sağlayalım. Ancak belediyemizin mali durumu ortada… Bu öneri değerlidir ve geliştirilmesi için tüm arkadaşlarımızın hassasiyetle yaklaşmasını öneriyoruz.” (Haber Merkezi)