“Gülnar Belediyesi Tiktok’a düşerse ne yapacağız” | Güney Gazetesi Mersin

“Gülnar Belediyesi Tiktok’a düşerse ne yapacağız”

MHP’li Gülnar Belediye Başkanı belediye meclis üyelerinin görüntü almasını yasakladı.

“Gülnar Belediyesi Tiktok’a düşerse ne yapacağız”


ABİDİN YAĞMUR

 

MHP’li Gülnar Belediye Başkanı Fatih Önge, belediye meclis üyelerinin meclis toplantısı sırasında video çekmesini yasakladı. Karara tepki gösteren meclis üyeleriyle tartışan Önge, “Gülnar Belediyesi tiktok’a mı düşsün? Çektiğiniz görüntüleri hangi örgütlere vereceğinizi nereden bileyim” ifadelerini kullandı.

31 Mart 2024 Yerel Seçimlerinde MHP’den Gülnar Belediye Başkanı seçilen Fatih Önge, belediye meclisi toplantısı sırasında meclis üyelerinin video çekmesini yasaklayan bir önergeyi gündeme getirince mecliste ilginç tartışmalar yaşandı. Başkan Önge, meclis üyelerinin video çekmesini önce Tiktok’a bağladı, sonra “Hangi örgüte vereceğinizi nereden bileyim” dedi. Meclis üyeleri, “Bize terörist diyemezsiniz” diye tepki gösterince de “Ben terörist dedim mi? Örgüt dedim. Yardım örgütleri de var.” diyerek konuyu değiştirmeye çalıştı.

Gülnar Belediye Meclisi toplantısının açılışının ardından meclise önerge sunan Önge, “Meclisin saygınlığı için, meclis üyelerimizin video çekimi yapmasının yasaklanmasını oylarınıza sunuyorum” dedi.

Bunun üzerine MHP ve AKP üyesi 9 meclis üyesi evet yönünde oy kullanırken CHP ve İyi Partili 6 üye ret oyu kullandı. Bu sırada İyi Partili meclis üyesi Ahmet Bal, gündeme sonradan eklenen maddelerin sözlü olarak önerilemeyeceğini, yazılı önerge verilmesi gerektiğini söyledi.

Bal’ın bu çıkışına sinirlenen belediye başkanı Fatih Önge, “Yasaları yönetmelikleri bir tek siz biliyorsunuz zaten. Biz bilmiyoruz” ifadelerini kullandı ve yumruğunu masaya vurdu. Başkan Önge, toplantıya 10 dakika ara verdi.

 

“BİR KATILIMCI TİKTOK’TA PAYLAŞIRSA NE YAPACAĞIZ?”

 

Aranın ardından yazılı önergeyi okuyan Belediye Başkanı Fatih Önge, basın mensupları ve belediye basın bürosu dışında kalan kişilerin belediye meclisi toplantısı sırasında görüntü alamayacağına dair önergeyi oylamaya sundu. Oyla sonucunda 9 evet, 6 hayır oyu çıktı.

Ancak İyi Partili Ahmet Bal, meclis oturumları sırasında görüntü çeken, sosyal medyadan canlı yayın açan tek meclis üyesinin kendisinin olduğunu, bunu Gülnar halkının haber alma hakkı için yaptığını belirterek yasak kararını anlamsız bulduğunu söyledi.

MHP’li Gülnar Belediye Başkanı Fatih Önge bunun üzerine, “Her vatandaşımızın başımızın üzerinde yeri var. Gelir burada çalışmaları izler. Ama bir katılımcı gelir, burada görüntü alır, onu da Tiktok’ta paylaşırsa ne yapacağız? Gülnar Belediyesi Tiktok’ta geziyor” ifadelerini kullandı.

 

“BEN TERÖRİST Mİ DEDİM? YARDIM ÖRGÜTÜ DE OLABİLİR”

 

Meclis üyesi Ahmet Bal’a “Görüntülerimizi ne yapıyorsun? Nereye gönderiyorsun? Hangi ellere, hangi örgütlere gönderiyorsun” diyen Fatih Önge, Bal’ın “Bize terörist diyemezsiniz” diye tepki göstermesi üzerine de “Terörist demedim ya. Yardım örgütleri de var. Google’dan bakalım, örgüt ne demek? İyi niyetli olalım. Bu meclis çalışmalarının görüntülerini çekerek ifşa etmeyelim” ifadelerini kullandı.

Fatih Önge, belediye meclisi toplantılarının belediyeye ait kameralarca kayda alındığını belirterek isteyen meclis üyelerine o görüntülerin verileceğini kaydetti.


  “Gülnar Belediyesi Tiktok’a düşerse ne yapacağız”