Yeni dünya düzeni: Yapay zeka | Güney Gazetesi Mersin

Yeni dünya düzeni: Yapay zeka

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası üyelerini yeni dünya düzenine hazırlıyor. Yeni dünya düzeninde dönüşümün anahtarı olarak gösterilen yapay zekanın neden gerektiği anlatılıp bu yeni döneme uyum sağlamak için neler yapılması gerektiğinin ipuçları verildi.

Yeni dünya düzeni: Yapay zeka


Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) ile Elektrik Mühendisleri Odası Mersin Şubesi işbirliğinde ‘Yapay Zeka Destekli İletişim Teknolojileri İş Dünyasında Dönüşümün Anahtarı’ etkinliği düzenlendi. MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, Yönetim Kurulu Üyesi Gökben Gökbulut, Elektrik Mühendisleri Odası Mersin Şube Yönetim Kurulu Başkanı Alkan Akkaya’nın da katıldığı etkinlikte Tecmony Kurucusu Ceyhun Güler ile Pazarlama ve Kurumsal İletişim Koçu Banu Samancı, katılımcıları yapay zeka ve yeni dünya düzeni konusunda bilgilendirdi.

Toplantı Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Akkaya’nın ChatGPT’ye yapay zeka konusunda hazırlattığı sunumu okumasıyla başladı. Ardından söz alan MTSO Yönetim Kurulu Üyesi Gökbulut, her yeni teknolojinin bir öncekini daha ileri götürdüğünü ancak bazı konuların dokunduğu tüm alanlarda köklü değişimlere yol açtığını belirtip, “Yapay zeka ve merkezinde internet olan tüm iletişim teknolojileri de böyle” dedi. Yapay zekaya bağlı bilgi iletişim teknolojilerini bir tehdit olarak görmemek gerektiğini belirten Gökbulut, bunun yerine bu olağanüstü gelişmenin sektörlere nasıl entegre edilebileceğinin yollarının araştırılması gerektiğini vurguladı. MTSO olarak yeni çağı yaratan bu teknolojiye duyarsız kalmadıklarını ifade eden Gökbulut sözlerini, “Dün ütopya sayılanlar bugün gerçek oldu. Bugün de ütopya diye bakılan şeyleri görmezden gelirsek bir 100 yıl daha kaybederiz. Bu nedenle düzenlenen etkinliğin yapay zekanın anlaşılması ve doğru kullanımı konusunda ufuk açıcı olacağına inanıyorum” diye tamamladı.  

 

“İHTİYACIMIZ OLAN BASİT DÜŞÜNEBİLMEK”

 

Etkinlik Tecmony Kurucusu Ceyhun Güler’le Pazarlama ve Kurumsal İletişim Koçu Banu Samancı’nın bilgilendirmeleriyle devam etti. Teknolojik evrimini gerçekleştirmeyen firmaların ayakta kalma şansı bulunmadığını vurgulayan Güler, yapay zeka pazarının 2032’de 14 milyar doların üzerine çıkacağını belirterek konuşmasını somutlaştırdı. Yapay zekanın tüm iletişim teknolojilerini birleştirerek güç oluşturduğunu kaydeden Güler, “Siz de tüm verilerinizi birleştirin. Veriler farklı yerlerde olursa yönetemezsiniz. Bugünden teknolojik altyapı yatırımlarına başlayın ve tüm sistemlerinizi birbirine bağlayın” tavsiyesinde bulundu. Bu sayede tekrar eden sorunlarda sorunun nereden kaynaklandığının daha rahat tespit edilebileceğini belirten Güler, ardından bu sorunun çözümü için yapay zekadan yararlanılabileceğini söyledi. Ancak yapay zekaya sorunun doğru tarif edilip doğru sorular yöneltilmesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Güler, bunun için basit düşünmek, soruları adım adım sorup doğru yanıtı bulana kadar bu soru kalıplarını geliştirip güncellemek gerektiğini dile getirdi.

 

“DÜNYANIN HIZINI YAKALAYANLAR KAZANACAK”

 

Türk halkının genlerinde yaratıcılık olması nedeniyle teknoloji kullanımının da çok gelişmiş olduğuna işaret eden Güler, bu özellik sayesinde gelişen dünyanın hızla yakalanabileceğine inandığını aktardı. “Yaratıcıyız bu nedenle gelişen teknolojiyi çok iyi yerlere götürebiliyoruz. Çok zeki gençlerimiz var ama bu gençleri ülkemizde tutabilmeliyiz” diyen Güler, dünyanın hızını yakalayabilenlerin ayakta kalacağını söyledi. Yapay zeka kullananların karlılıklarının yüzde 23 arttığını, maliyetlerinin de yüzde 20 düştüğünü belirten Güler, yapay zeka kullanılarak müşteriye odaklanıp sorunlarının çözülmesi durumunda da yüzde 5 artan müşteri memnuniyetinin yüzde 65 karlılık getirdiğinin tespit edildiğini söyledi. (Haber Merkezi)