1TechKadın Projesi, kadının teknolojideki sesi olacak | Güney Gazetesi Mersin

1TechKadın Projesi, kadının teknolojideki sesi olacak

Mersin’de kadın gücünün yüksek teknoloji, mühendislik, tasarım ve bilişim gibi çağın iş kollarına entegrasyonunu sağlamak ve kadın girişimcileri teşvik etmek amacıyla TOBB Mersin İl Kadın Girişimciler Kurulu öncülüğünde “1TechKadın Proje”si hayata geçirildi.

1TechKadın Projesi, kadının teknolojideki sesi olacak


TOBB Mersin İl Kadın Girişimciler Kurulu tarafından, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (#MTSO) destek ve işbirliğiyle “İlham ver, destek ol, güçlendir” sloganıyla başlatılan ve kadınların gücünü yüksek teknoloji, mühendislik, tasarım, bilişim gibi çağın iş kollarına entegre etmeyi amaçlayan “1 Tech Kadın Projesi” Lansmanı düzenlendi.

Toplantının açılışında konuşan MTSO Yönetim Kurulu Üyesi Gökben Gökbulut, projenin yalnızca ekonomik odaklı değil bir toplum projesi olduğunu söyledi.

Sürdürülebilir kalkınmanın anahtarı olarak kadın istihdamını, kadının iş dünyasına katılımını gösteren Gökbulut, “Sosyal, siyasi ve ekonomik hayatta kadın yoksa yaratılan her değer yarım kalmaya mahkumdur” dedi.

 

 “KADINLARIMIZI YENİ DÜNYAYA ENTEGRE ETMEK İSTİYORUZ”

 

TOBB Mersin Kadın Girişimciler İcra Kurulu Başkanı Ayla Harp ise “Bugün 1TechKadın’la teknolojide kadın eli diyoruz. Bu projeye sayısız kişi katkı sundu, önerileriyle olgunlaştırdı. Bu anlamda 1TechKadın şu an itibariye senin-benim veya birilerinin değil hepimizin projesidir” dedi.

Projenin geleceğin ekonomisinin temeli olan teknoloji dünyasına ve dijital dünyaya kadınların daha çok katılımının önünü açmayı amaçladığını belirten Harp, bu alanda cinsiyet uçurumunun azaltılmasına destek sunmak istediklerini söyledi.

 

 “MERSİN’İ 5 YIL SONRA GYROCOPTER İLE TANITMAK İSTİYORUM”

 

Lansman rol-model kadın sohbetleri kapsamında Bilginer Havacılık CEO’su Burcu Aydemir’in tecrübe paylaşımıyla devam etti. 5 yaşından itibaren Mersin’i havadan görmeyi hayal ettiğini anlatan Aydemir bu hayalini mesleğe çevirdiğini söyledi. Bu hayaliyle Türkiye’de bir hava aracı üreten, bu aracı tescilletip kuyruk numarası alan ilk kadın olduğunu, bildiren Aydemir, Gyro Türk markası ile gyrocopter ürettiğini dile getirdi. Kadın olarak üretime başladığında kendisine inanan sayısı çok fazla olmasa da bugün seri üretime geçtiğini aktaran Aydemir, hedefinin 5 yıl sonra Mersin’i tantuni ve narenciye yanında gyrocopterle tanıtmak olduğunu sözlerine ekledi. (Haber Merkezi)