İş dünyasında ek vergi endişesi | Güney Gazetesi Mersin

İş dünyasında ek vergi endişesi

Yüksek enflasyonla mücadele eden Türkiye ekonomisinde şirketlerin enflasyon muhasebesi yapma zorunluluğunun ortaya çıkacağını kaydeden MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, bu işlem sonunda oluşacak sanal kardan vergi alınmaması, özellikle küçük şirketlerin korunması gerektiğini söyledi.

İş dünyasında ek vergi endişesi


Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Nisan ayı Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Hamit İzol Başkanlığı’nda gerçekleşti.

Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır’ın gündeme ilişkin değerlendirmeleriyle başladı. Yüksek enflasyon karşısında alınan tedbirlere değindiği konuşmasında Çakır şunları söyledi:

“Maliye Bakanlığımızın uyguladığı disiplinli, rasyonel ekonomi politikaları ve tasarruf tedbirleriyle ilgili çalışmaları doğru buluyoruz. Bizler de Ticaret ve Sanayi Odamız başta olmak üzere iş yerlerimizde tasarruf tedbirlerinin uygulanması gerektiğine inanıyoruz. Ancak, 2024 yılı başından itibaren Maliye Bakanlığımız tarafından uygulamaya konacak enflasyon muhasebesinden doğacak bu sanal kardan vergi alınmamasını talep ediyoruz. Son zamanlardaki yüksek enflasyon ve yüksek kurdan dolayı şirketlerin stoklarında, makine ekipmanlarında ve döviz olarak koydukları sermayenin değerlerinde çok artış oldu. Bu da şirketlerin bilançolarını şişirerek fiktif, yani gerçekte olmayan bir kar meydana getirdi. Faaliyetten oluşmayan, enflasyon muhasebesinden kaynaklanan bu karın vergisinin alınmaması gerekiyor. Özellikle sermayesi yetersiz küçük şirketler çok büyük zorluk yaşayacaktır. Maliye Bakanlığımızdan ekonomimizin omurgası KOBİ’lerin korunmasını talep ediyoruz. Enflasyon muhasebesinin geçici vergi döneminde değil, senede bir defa yıl sonunda hesaplanmasının da az da olsa firmalara nefes aldıracağına inanıyoruz. İş dünyası olarak, rasyonel politikalar izleyen Maliye Bakanlığımızın bu konuda da hassas davranacağına inanıyoruz.”

 

GEZER: “TÜRKİYE BU YENİ DÜNYADA HER YERDE OLMAK ZORUNDADIR”

 

Toplantı TEPAV Dış Politika Direktörü Gülru Gezer’in sunumuyla devam etti. Değişen dünyada değişen dengeleri değerlendirerek iş dünyasının nasıl bir tutum izlemesi gerektiğini değerlendiren Gezer, iş dünyasına vakit kaybetmeden rekabetten kopmamak için teknoloji yatırımı yapmaları tavsiyesinde bulundu. Doğu’nun yükselişinden Rusya – Ukrayna savaşına, Filistin, İsrail, İran’daki gelişmelerden Türkiye’nin ABD ve AB ile ilişkilerine Ortadoğu’dan Türk Cumhuriyetlerine kadar geniş bir perspektifte konuşmasını sürdüren Gezer, dünyadaki değişimi ve Türkiye üzerindeki etkilerini değerlendirdi. Türkiye’nin dünyanın ortasında olduğunu ifade ederek, “Biz Orta Asya’yız, Ortadoğu’yuz, Doğu Akdeniz’iz, Kuzey Afrika’yız, Karadeniz, Balkanlar’ız, Avrupa’yız” diyen Gezer, çevrede olan olumlu ya da olumsuz her gelişmenin Türkiye’yi doğrudan etkilediğini hatırlattı. Bu nedenle çok yönlü bir dış politika izlenmesinin Türkiye’ye her zaman kazandırdığını vurgulayan Gezer, “Son dönemlerde yükselen bir Çin, Asya, Afrika var. Bunların içinde nasıl yer almalıyız bunu belirlemek bizim için çok önemli. Türkiye değişen dünyada her yerde olmak zorunda” dedi.

 

“Rusya ile ticarete dikkat edilmeli”

 

Sunumunda Rusya ile ticarete dikkat edilmesi tavsiyesinde bulunan Gezer, yakın zamanda savaşın bitmesinin beklenmediğini hatırlattı. Rus firmalarla çalışırken mutlaka yönlendirme alarak ticaret yapılması gerektiğini belirten Gezer, ardından Türkiye – AB ilişkilerine değindi. Avrupa ile şu anda en ciddi sorun olarak vize görünse de daha önemli sorunlar bulunduğuna dikkat çeken Gezer, “Avrupa Yeşil Mutabakat ile karşımıza çıkıyor. Dünya çok başka bir noktaya evrilmişken biz halen 20. yüzyıl refleksiyle hareket ediyoruz. Biliyorum ekonomik kriz var yatırım yapmamız zor diyebilirsiniz haklısınız ama bugün bu yatırımları yapmazsak 21. yüzyılda Türkiye’nin bırakın markalaşmayı mevcut gücünü koruması zorlaşır. İleri teknolojiye yatırım yapmamız şart” değerlendirmesini yaptı. (Haber Merkezi)