Makedonya’dan Mersin’e yatırım çağrısı | Güney Gazetesi Mersin

Makedonya’dan Mersin’e yatırım çağrısı

Küçük bir ülke olmalarına rağmen Avrupa ve Balkanlar’a açılan kapı olarak Türk dış ticaret firmaları için önemli bir kavşakta bulunduklarına dikkat çeken Kuzey Makedonya Büyükelçisi Jovan Manasijevski, Mersinli iş insanlarını yatırıma davet etti.

Makedonya’dan Mersin’e yatırım çağrısı


Kuzey Makedonya Büyükelçisi Jovan Manasijevski, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nı (MTSO) ziyaret etti. Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır’la bir araya gelen Manasijevski, kent ekonomisi hakkında bilgi aldı. Türkiye’nin Makedonya’nın 7’nci büyük ekonomik partneri olduğunu ifade eden Manasijevski, Makedonya’daki 70 bin şirketin 2 bininin Türklere ait olduğunu bildirdi. Makedonya’ya gelen turist sayısına bakıldığında ilk sırada Türk turistlerin görüleceğini kaydeden Manasijevski, tarihten de gelen yakınlığı göz önünde bulundurarak iki ülke arası ticari iş birliğini artırmak istediklerini kaydetti. Makedonya küçük bir ülke olarak görünse de tüm Avrupa ülkeleri ve Türkiye ile serbest ticaret anlaşmaları bulunduğunu, Türkiye’nin Avrupa’daki önemli pazarlarına geçiş noktasında yer aldıklarını, Balkanlara, Avrupa’ya açılan kapı olduklarını vurgulayan Manasijevski, daha çok Türk yatırımcıyı Makedonya’ya beklediklerini söyledi. Elçilik olarak yeni bir çalışma başlattıklarına, Türkiye’de belirledikleri ticaret ve sanayi odaları ile temasa geçmeye başladıklarına da değinen Manasijevski, Odalar aracılığıyla Makedonya ekonomisini o bölgenin iş insanlarına tanıtmak, bölgenin ekonomik potansiyelini de Makedonyalı iş insanlarıyla paylaşmak istediklerini söyledi. Ardından belirlenecek spesifik sektörlerde ikili iş görüşmeleri organize edilebileceğini dile getiren Manasijevski, yapılacak ortak çalışmalarla ticaretin artırılabileceğine inandığını aktardı. Mersin’i de bu anlamda çok önemsediklerini ifade eden Manasijevski, başta turizm olmak üzere sanayi, tarım ve lojistik sektörlerinde iş birliklerinin geliştirilebileceğine inandığını belirtti.

Mersin ve Makedonya’nın ithalat ve ihracat rakamlarının istenen seviyelerde olmadığını belirten MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır ise artacak diyaloglarla bu rakamların daha yukarı taşınabileceğine inandığını söyledi. Her türlü iş birliğine açık olduklarını vurgulayan Çakır, gelişecek diyalogla olumlu sonuçlar alınabileceğine inandığını sözlerine ekledi. (Haber Merkezi)