Meyve sebze ihracatı 963 milyon dolara ulaştı | Güney Gazetesi Mersin

Meyve sebze ihracatı 963 milyon dolara ulaştı

Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat Gürüz, yılın ilk çeyreğinde Türkiye’nin yaş meyve sebze ihracatının 963,4 milyon dolara ulaştığını açıkladı.

Meyve sebze ihracatı 963 milyon dolara ulaştı


2024 yılı Ocak-Mart ayları arasında Türk yaş meyve sebze sektörünün yüzde 3 oranında ihracat artışı sağladığını belirten Başkan Ferhat Gürüz, bu dönemde en yüksek değerlere ulaşılan ülkelerin Rusya, Irak ve Romanya olduğunu bildirdi. Başkan Ferhat Gürüz, Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği olarak yılın ilk çeyreğinde yüzde 8 artışla 475,8 milyon dolara imza attıklarını ve Türkiye geneli sektör ihracatından yüzde 49 pay aldıklarını vurguladı.

 

KAYISI HASADINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 

Kayısı üreticilerine seslenen Başkan Ferhat Gürüz, “Çağla zamanı meyvenin irisi ufağı belli olunca seyreltilmesi, sadece ağacın büyüteceği meyvenin bırakılması gerekiyor. Hasat yapılırken küçük, 7-8 kiloluk darbe emen sepetlerin kullanılması önem taşıyor. Kasaların da 12-13 kilogram ağırlığı geçmemesi gerekiyor. Toplanan ürünlerin aynı gün içinde işletmeciye iletilmesi ve 24 saat içinde paketlenip, şoklanması gerekiyor. Üreticilerimizin meyveleri yeterli olgunluğa geldiğinde hasat etmesi büyük önem taşıyor. Toplama yapılırken yumuşak ürünün kesinlikle kasaya girmemesi, meyve suyu firmalarına gönderilmesi gerekiyor. Ürün olarak rengin kırmızı, brix seviyesinin orta-yüksek, lezzetli ürünler yetiştirilmesi önem arz ediyor. Üreticilerimizin ihracat pazarlarında rağbet gören Colarado, Nestor, Flopria, Pricia, Nelson, Aldeniz (Orange Ruby) ve Bolero gibi çeşitlere yönelmesi gerekiyor.” dedi.

 

YILIN İLK ÇEYREĞİNDE YILDIZ PAZAR IRAK

 

Türk yaş meyve ve sebze sektörünün yılın ilk çeyreğindeki ihracat performansını ürün grupları ve ülkelere göre değerlendiren Başkan Ferhat Gürüz, şöyle konuştu: “Mart ayında 277 milyon 461 bin dolar ihracat gerçekleştiren sektörümüz, yılın ilk çeyreğinde 963 milyon 431 bin dolar değere ulaştı. Ocak-Mart ayları arasında 1 milyon 382 bin ton ürünü uluslararası pazarlarda değerlendiren sektörümüzün en fazla ihraç ettiği ürünler mandalina, domates ve limon oldu. Bu dönemde 227,4 milyon dolarlık mandalina, 167 milyon dolarlık domates ve 108 milyon dolarlık limon ihraç ettik. Yılın ilk çeyreğinde yaş meyve sebze ihracatımızda en büyük pazarlarımız Rusya, Irak ve Romanya oldu. Rusya’ya 216,9 milyon dolar, Irak’a 108,1 milyon dolar, Romanya’ya 93,7 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. Söz konusu dönemde ihracat hacminde en güçlü artışları Irak, Suriye, Bosna-Hersek ve Gürcistan pazarlarında elde ettik. Irak’a ihracatımızı yüzde 346 oranında artırma başarısı gösterdik.” (Haber Merkezi)