Mersin’in koruma çalışmaları Avrupa’da anlatıldı | Güney Gazetesi Mersin

Mersin’in koruma çalışmaları Avrupa’da anlatıldı

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından geçtiğimiz günlerde paydaşlarla birlikte düzenlenen “Kentsel Kıyı Ekosistemlerinin Doğa Temelli Çözümlerle Restorasyonu” konulu çalıştayın sonuçları Barcelona’da gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler Okyanus On Yılı (UN Ocean Decade) konferansında sunuldu. İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Daire Başkanı Dr. Kemal Zorlu tarafından yapılan sunumla anlatılan çalıştay sonucu ve yapılması planlanan koruma çalışmaları, konferansa katılan tüm Akdeniz kentleri tarafından taktir gördü.

Mersin’in koruma çalışmaları Avrupa’da anlatıldı


Dünyanın dört bir yanından konferansa katılan kentler, okyanus ve denizlerin korunması ve restorasyonu konusunda konuştu. Avrupa komisyonu tarafından düzenlenen oturuma konuşmacı olarak katılan Dr.Kemal Zorlu, Mersin’in iklim değişikliği ve etkileriyle mücadelesi ile bu konudaki projeleri ve uygulamaları anlattı.

 

 “ÖNEMLİ OLAN MERSİN’İN DESTEĞİNİ SÜRDÜRMEK”

 

Okyanus ve denizlerin korunması için verdiği çabaları Avrupa kentleri için ilham verici bulan, Avrupa Komisyonu’nun "Okyanuslar ve Suların Restorasyonu" Politika Temsilcisi Claudia Pecoraro “Önemli olan Okyanus ve Sular Misyonu için Mersin’in desteğini ve güçlü heyecanını sürdürmektir. Mersin’in bu konudaki çalışmaları açıkça görülmüştür. Diğerlerini de güçlendirmek ve yerel düzeyde bir şeyler yapmak için sizin gibi insanlara ihtiyacımız var’’ dedi.

 

 “MERSİN, SORUNLARIN ÜSTESİNDEN GELMEK İÇİM BİLİMLE ÇALIŞIYOR”

 

MedCities’in katkılarıyla Birleşmiş Milletler konferansında bir araya gelen tüm Akdeniz kentleri; İspanya’dan Barcelona, İtalya’dan Ancona ve Türkiye’den Mersin’de düzenlenen kentsel kıyı ekosistemleri çalıştaylarının sonuçlarını değerlendirdi. Çalıştayların düzenlenmesine öncü olan OC-NET (Okyanus Şehirleri Ağı) Koordinatörü Dr. Vanessa Sarah Salvo “Akdeniz'de kentsel kıyı ekosistemlerinin restorasyonu ve dayanıklılığı hakkında bilim insanları ve politikacılar arasında diyalog kurulması çok önemlidir.  Mersin Büyükşehir Belediyesi de tıpkı Barcelona, Ancona Belediyeleri gibi kentsel kıyı ekosistemlerindeki temel sorunların üstesinden gelmek için bilimle olan iş birliğini sağlam şekilde devam ettiriyor. Böylece iklim değişikliği ile birlikte gelen sorunların çözümüne bir adım daha yaklaşıyoruz’’ dedi. (Haber Merkezi)