Sahilde bira satışı eski bakanı rahatsız etti! | Güney Gazetesi Mersin

Sahilde bira satışı eski bakanı rahatsız etti!

Mersin Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Deniz Kızı A.Ş tarafından işletilen sahillerdeki bazı kafelerde 3 yıldır yemeğin yanı sıra bira satışı da yapılıyor. Bazı sosyal medya kullanıcıları belediyenin kafelerindeki bu hizmeti yeni duydu ve “Belediye bar açtı” başlığıyla yayınladı. Sosyal medyada on binlerce etkileşim alan bu paylaşıma olumlu bakanlar da vardı, eleştirip CHP’li belediyeyi suçlayanlar da. Eski bakanlardan Mustafa Varank da eleştirenler kervanına katıldı. Sosyal medya kullanıcılarının Varank’a yanıtları dikkate değerdi.

Sahilde bira satışı eski bakanı rahatsız etti!


ABİDİN YAĞMUR

Mersin Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Deniz Kızı A.Ş, Yenişehir ve Mezitli sahillerindeki kafeleri işletiyor. Bu kafe ve büfelerden bazılarında bira satışı ve bira servisi de var.

Mersinlilerin yaklaşık 3 yıldır faydalandığı bu hizmeti yeni keşfeden bazı sosyal medya kullanıcıları ve youtuberlar, “Belediye bar açtı” başlıklarıyla yayın yapınca konu çok sayıda sosyal medya kullanıcısının içeriklerine konu oldu.

 

AKP’Lİ İSİM ÖZGÜR ÖZEL’E ŞİKAYET ETTİ

 

Bu içerikler üzerine çok sayıda sosyal medya kullanıcısı olumlu görüş belirtirken bazı kesimlerden CHP’li Mersin Büyükşehir Belediyesini hedef alan açıklamalar da geldi. Bunlardan biri de eski bakanlardan Mustafa Varank oldu.

Varank, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’i de etiketlediği paylaşımında  “Anayasa Madde 58: “Devlet, gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, suçluluk, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklardan ve cehaletten korumak için gerekli tedbirleri alır.” Bir belediyenin, imkanlarını gençleri alkole özendirmek için kullanması en başta Anayasamıza aykırı değil mi? Türkiye’nin en pahalı 2. suyunu içen Mersinlilerin vergisiyle böyle bir mekan işletmek hangi belediyecilik zihniyetinin ürünü?” ifadelerini kullandı.

 

“SANA MI SORACAZ”

 

AKP’li Mustafa Varank’ın CHP’li belediyeyi ve bira tüketen vatandaşları hedef alan bu söylemlerine twitter’da destek verenler olduysa da büyük bir kesim tepki gösterdi.

Bir kullanıcı, “İstanbul'da uyuşturucu ile mücadele komisyonuna ret veren partinin milletvekili Mersin sahildeki, insanların stres atacağı bir mekandan mı rahatsız olmuş?” ifadelerini kullanırken bir başka kullanıcı da “Anayasa Mahkemesi kararlarına skandal diyen biri için çok iddialı sözler bunlar” ifadelerini kullandı.

Bir kullanıcı “Sana mı soracağız” derken bir başka kullanıcı da “Sayın Varank, belediye şayet reklam, afiş ve benzeri şeylerle gençleri buraya davet ediyorsa dediğinizde haklısınız. Lakin böyle bir şey olmadığı gibi bir de halktan gelen talep var. Siz de takdir edersiniz ki belediye halkın taleplerini dinlemekle yükümlüdür. Umarım diğer şehirlere de örnek olur bu uygulama” ifadelerini kullandı.

 

“MERSİN MEMNUN. SİZİ İLGİLENDİREN BİR DURUM MU VAR?”

 

Bir başka kullanıcı da “Mersin halkı memnun gözüküyor, sizi ilgilendiren bir durum mu var? Belediye bünyesinde bir işletme, isteyen satın alıp içer, istemeyen kapısından bile geçmez. Rahat bırakın artık şu gençleri, düşün yakasından milletin” ifadeleriyle Varank’a tepki gösterdi.

Bir kullanıcı da “Tüm alkollü mekanları kapatın ve alkol ile tütün satışını yasaklayın o halde!. Eğer yapamıyorsanız, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin de alkollü mekanlar açmasını bekliyorum. Sahil boyunca tek tip bir yaşam tarzına zorlayarak tüm alanları işgal edemez kimse. Muhafazakar kentler yoktur, muhafazakar insanlar vardır. Herkese eşit hizmet etmek zorunda belediyeler” görüşünü dile getirdi.