“AKP, MHP ve İYİ Parti seçmeni de Vahap Seçer’e oy verdi” | Güney Gazetesi Mersin

“AKP, MHP ve İYİ Parti seçmeni de Vahap Seçer’e oy verdi”

Mersin’de Vahap Seçer’in aldığı oyun, Mayıs 2023’te CHP ve DEM’in aldığı oyun 100 bin üzerinde olduğuna işaret eden siyaset bilimci Prof. Dr. İhsan Kamalak, “Vahap Seçer, bence AKP, MHP ve İyi Partiden de oy aldı ama İyi Parti’den kitlesel oy aldı” görüşünde.

“AKP, MHP ve İYİ Parti seçmeni de Vahap Seçer’e oy verdi”


ABİDİN YAĞMUR


31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde 625 bin oy alarak yüzde 59.5 oranıyla yeniden seçilen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Büyükşehir Belediye Başkanları arasında en yüksek oy oranına ulaşan ikinci başkan oldu. Listenin başında ise yüzde 60 oranıyla Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş var. Peki, Vahap Seçer’in Mersin’de yakaladığı bu başarının ardında hangi etmenler var?  Siyaset bilimci, Mersin Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. İhsan Kamalak, Mersin’de alınan sonuçları Güney’e değerlendirdi.

“Vahap Seçer'in aldığı yüzde 59,5 oyu, ülke genelinde çıkan CHP rüzgarına bağlamak hatalı olur, tersten okumak olur” diyen Kamalak, “Türkiye'de CHP rüzgarını başlatan Mersin'de Vahap Seçer, İstanbul'da Ekrem İmamoğlu, Ankara'da Mansur Yavaş'tır. Vahap Seçer başta olmak üzere, çok başarılı belediyecilik yapıldığı için Türkiye'de CHP rüzgârı başladı. 2019'da başlayan Mart'ın sonu bahar yaklaşımı, 2024'te kendini gösterdi. Çalışkan belediyecilik, meyvesini verdi diyebiliriz” dedi.

 

“MUTFAK TEPKİSİYLE BAŞARILI BELEDİYECİLİK ETKİLİ OLDU”

 

AKP ve MHP’nin oylarının düşüşünde ekonomik krizin, yoksullaşmanın etkili olduğuna değinen Prof. Dr. Kamalak, “Mayıs 2023'te mutfak tepkisi yetmedi, Mart 2024'te yetti dersek hatalı yorum olur diye düşünüyorum. Benim açıklamam şöyle: Mutfak tepkisi, başarılı belediyecilik karşısında seçmenlerin tercihlerini değiştirmelerine neden oldu. Yani yine başarılı belediyeciliğin meyvesi. Şöyle de söyleyebiliriz: CHP'li belediyeler AKP-MHP iktidarının olumsuz politikalarına karşı, seçmen tarafından alternatif olarak görüldüler. Sosyal destekler, eşit hizmet algısının, bunlara başarılı belediyecilik dedim az önce, oya dönüştü. Otoban kalitesinde yollar, kütüphaneler, gençlere, öğrencilere hizmetler de oya dönüştü. Çiftçilere destekler, kadınların desteklenmesi de oya dönüştü. Şuna dikkat çekeyim, Vahap Seçer başkanlığında Mersin BB bütün seçmen kategorilerine dokunmuş. Sadece sosyal destekleri görmek, eksik olur, yüzde 59,5 oyu açıklamaz” ifadelerini kullandı.

 

“AKP, MHP VE İYİ PARTİ SEÇMENİ DE VAHAP SEÇER’E OY VERDİ”

 

Mersin'de Vahap Seçer'in aldığı oyun, Mayıs 2023'te CHP ve DEM'in aldığı oyun 100 bin üzerinde olduğuna işaret eden Kamalak,  “Mayıs 2023 oy sayısı üzerinde Vahap Seçer etkisini göz ardı etsek de, bu yüz bini onun hanesine yazabiliriz. Vahap Seçer, bence AKP, MHP ve İyi Partiden de oy aldı ama İyi Parti'den kitlesel oy aldı. Seçime katılım da olağanüstü düşmediğine, yani AKP-MHP seçmeni büyük sayılarda sandığa gitmemezlik etmediğine göre, Vahap Seçer'in aldığı yüzde 59,5'uğunun başka açıklaması aklıma gelmiyor. Vatandaşlar 31 Mart'ta oy verirken, ağırlıklı olarak son 5 yılın hizmet çeşitlilik ve kalitesine dikkat etmiştir. Önümüzdeki 5 yılın vaat edilen projelerinin göz önüne alındığını çok zannetmiyorum” ifadelerini kullandı.