Aile hekimlerinden altıncı eylem | Güney Gazetesi Mersin

Aile hekimlerinden altıncı eylem

“Vergide adalet istiyoruz” sloganıyla eylem dizisi başlatan aile hekimleri, altıncı eylemlerini Yenişehir Mersin Ticaret Borsası Aile Sağlığı Merkezi önünde yaptı.

Aile hekimlerinden altıncı eylem


Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Nasır Nesanır,  “Geçen hafta yaptığımız anketlerde Aile hekimlerinden Şubat 2024’te Ocak vergi kesintisine ilaveten ücretlerinden ortalama 8000 lira vergi kesintisi yapıldığını duyurmuş, hükümetin bu haksız adaletsiz kesintilerden vazgeçmesi için ASM önlerinde eylemlerimize devam etmiştik. Maalesef taleplerimize kayıtsız kalan hükümet, enflasyon karşısında daha cebimize girmeden eriyen ücretlerimizden haksızca yüksek vergi kesintisi yapmaktan kaçınmıyor.  Aile Hekimliği çalışanlarından her ay giderek artan oranda yüzde 35’e varan vergi kesintilerine son verilsin. Ücretlerden yapılan vergi kesintileri her ay sabit ve en fazla yüzde 15 oranında olsun. Talebimizde ısrarlıyız, mücadelemizden vazgeçmiyoruz. Deprem bölgesinde hizmet veren Aile Hekimliği çalışanlarından vergi kesintileri dışında yüksek oranda yapılan performans kesintileri için hükümet sessiz kalmakta, deprem bölgesinde zor koşullarda çalışan sağlık emekçilerinin talebine kayıtsız kalmaktadır.  Yapılan kesintilerin geri ödenmesi, performansa bağlı kesintilerin ve yüksek vergi kesintilerinin son bulması için deprem bölgesinde hizmet veren sağlık çalışanlarının haklı mücadelesinin yanındayız” dedi.

 

“NEDEN VERGİ YÜKÜ ALTINDA EZİLİYORUZ”

 

Birlik ve Dayanışma Sendikası Genel Hukuk ve Mevzuat Sekreteri Uzm. Dr. Çağlar Özen de “Bizleri bu ağır, haksız, adaletsiz vergi yükü altında ezen sayın yetkililer, sizi anlıyoruz. Niye böyle yaptığınızı yorumluyor, biliyor ve anlatıyoruz. Siz de bizi anlamak isterseniz kulak verin” ifadelerini kullandı.

Her yıl yaklaşık 8.5 milyar lira vergi ödeyen yaklaşık 30 bin aile hekiminin, aylık her 100 Lira hak edişinden 35 Lira vergi kesildiğini ifade eden Özen, “Bizler sağlığı yok eden değil sağlık dağıtanlarız. Bu durumda hangisi makbul insan merak ediyor. Çevreyi ve sağlıklı yaşam alanlarını yok edenler mi yoksa bizler mi? Neden bizden alınıp onlara veriliyor? Neden bizler enflasyon karşısında hiç olan ücretler alıp üstelik önemli kısmını vergiye verip eziliyoruz?” ifadelerini kullandı.

Mersin Tabip Odası, Birlik ve Dayanışma Sendikası, Genel Sağlık İş Sendikası, Hekim Birliği Sendikası, Hekim-Sen, Mersin Aile Hekimleri Derneği (MAHDER), Mersin Aile Sağlığı Çalışanları Derneği, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ve Tabip Sen açıklamaya destek verdi. (Haber Merkezi)