Emeklilerin geçim isyanı! | Güney Gazetesi Mersin

Emeklilerin geçim isyanı!

Emekliler, ‘ölüm sınırında bir yaşam değil, insanca yaşam’ talebiyle Mersin’de ses yükseltti. ‘Geçinemiyoruz, isyandayız, ek zam istiyoruz’ yazılı pankart açan yurttaşlar, taleplerinin karşılanmaması halinde bölgesel mitingler düzenleyeceklerini belirtti.

Emeklilerin geçim isyanı!


ELVAN KONUK

Emekliler 'insanca yaşam' talebiyle tüm Türkiye'de eşzamanlı olarak meydana indi. Mersin’de ise Özgür Çocuk Parkı’nda bir araya gelen emekliler taleplerini yineledi.

Burada bir açıklama yapan 2017 Tüm Emeklilerin Sendikası Mersin Şube Başkanı Oktay Canpolat, ülkede yönetim krizi olduğunu vurguladı. AKP iktidarının yönetim anlayışı nedeniyle emeklilerin yaşam savaşı verdiğini vurgulayan Canpolat, “Emeklilerimiz beslenemiyor. Bırakalım beslenmeyi, yatağa aç giriyor, Karnını doyuramıyor. Emekliler pazar yerine gittiğinde sadece fiyatları inceliyor. Alışveriş yapamıyor. Markete gitmek karabasandan beter oldu. Kasabın yolundan vaz geçtik, ekmek alamıyor. Sözün özü emekliler adeta sürüm sürüm sürünüyor” dedi.

 

 

“BU GİDİŞLE AÇLIKTAN ÖLEN EMEKLİ HABERLERİ SÜRPRİZ OLMAYACAK”

 

İktidarın çay simit hesabının da artık tutmadığını belirten Canpolat, “Bakın şurada bir simitçiden bir bardak çay 45 lira. Emeklinin dinlenmek için simitçiden bir bardak çay içebilme şansı kalmadı. Dost sohbeti yapacağı, bir fincan kahve içebileceği bir mekan hayal oldu. Emekliler, 40 yıl hatırı kalan bir fincan kahveyi, bir kafede 40 yılda içemez duruma düşürüldü. Derin yoksulluk nedeniyle geleneklerimizi ve göreneklerimizi terk ettik. Emeklilerin tek gidebildiği yer, parklarda ki belediye bankları oldu. Boş bank bulan şanslı sayılıyor. Tabii hava soğuk veya yağışlı değilse...Emeklilerin kaliteli yaşlanmasının ölçütü, banklara hapsedilen bir yaşam oldu. Bu onur, bu iktidarındır. Metruk binalarda yaşam savaşı veren emeklileri saymazsak, artık sokaklarda geceleyen, açlıktan ölen emekli haberleri sürpriz olmayacaktır. Bu gidişle, bu onur da bu iktidara ait olacaktır. İktidara sesleniyoruz, duyun bu çığlığı ve acil çözüm üretin” ifadelerini kullandı.

 

“YOKSUL YAŞAMAK İÇİN BİLE 60 BİN LİRAYA İHTİYAÇ VAR”

 

BİS- AR’IN araştırmasına göre açlık sınırının 20 bin, yoksulluk sınırının 60 bin lirayı aştığından söz eden Canpolat, bekar bir çalışanın sadece yaşam maliyeti 26 bin 970 lira olduğunu söyledi.

Canpolat, “Bu hayat pahalılığında, her üç emekliden ikisinin 10 bin lira aldığı biliniyor. Bu durumda emeklilerin nasıl geçinebildiğini hesaplamak, yüzyıllardır çözülemeyen matematik probleminden zordur. Denklem açıktır. 4 kişilik çekirdek ailenin sadece mutfak gideri açlık sınırıdır. Temel ihtiyaçlarına; giyim, ulaşım, ısınma, elektrik, su, barınma, telefon, internet, eğitim giderleri eklendiğinde asgari yoksulluk sınırında bir gelir gerekiyor. Sosyal ve kültürel aktiviteleri saymıyoruz bile. Yani yoksul yaşamak için bile 60 bin liraya ihtiyaç varken, 10 bin lira ile bütün bu girdilerin karşılanmasını çözen varsa beri gelsin. Bu vesileyle siyasi iktidara seslenmek istiyoruz. Taleplerimizi dikkate alın. Çözüm üretin. Şayet bizi duymazdan gelirseniz, demokratik eylemlerimizi yükselterek sürdüreceğiz. Adım atmazsanız, yakın bir zamanda birçok bölgede mitingler düzenleyeceğiz. İsteklerimizin yanıtsız kalması halinde yapacağımız bölgesel mitinge, şimdiden bütün emek ve demokrasi güçlerini güç birliğine davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

TALEPLER

 

“2008’de uygulamaya konulan emeklilik sistemi değiştirilmelidir.

Maaş bağlama oranı yenilenmeli ve en düşük emekli maaşı, işe yeni başlamış en düşük memur maaşına eşitlenmelidir.

Memurlara verilen seyyanen ödeme, bütün emeklilerin maaşlarına eklenmelidir.

Çocuk cep harçlığına dönüşmüş bayram ikramiyesi diye ödenen miktar artırılmalıdır. Bayram ikramiyesi yerine, yılda 4 kez olmak üzere en az asgari ücret düzeyinde bir tutar her emekliye verilmelidir.

Emeklilerin yaş durumu ve kronik rahatsızlıkları dikkate alındığında, sağlığa erişim kolay ve tez zamanda olmalıdır. Sağlıkta katkı payları kaldırılmalı, ayrımsız bütün hastanelerde muayene, tedavi ve tetkikler ücretsiz olmalıdır.

Emeklilerin sendika hakkının gaspına son verilmelidir. Emekli sendikaları tanınmalıdır.”


  Emeklilerin geçim isyanı!