Yaş almış vatandaşlar<br>aktif ve sosyal kalıyor | Güney Gazetesi Mersin

Yaş almış vatandaşlar
aktif ve sosyal kalıyor

Yaş almış vatandaşların daha aktif bir yaşlılık süreci geçirmesi ve sosyal hayata daha çok katılmasını sağlamak amacıyla etkinlikler düzenleyen Mersin Büyükşehir Belediyesi, Toroslar İlçesi’ne bağlı Halkkent Emekli Evi ve Mezitli Emekli Evi üyelerini; yaşlılık, aktif yaşlılık ve yaşlılık evreleri hakkında bilgilendirdi. Etkinlik sayesinde yaş almış vatandaşlar, yaşlılık hakkında merak ettikleri sorulara yanıt buldular.

Yaş almış vatandaşlar<br>aktif ve sosyal kalıyor


Mersin Büyükşehir Belediyesi, yaş almış vatandaşların daha aktif bir yaşlılık süreci geçirmesi ve sosyal hayata daha çok katılmasını sağlamak amacıyla onların hem bilinçlenmelerini sağlayacak hem de huzurlu ve mutlu bir hayat sürmesine yardımcı olacak etkinlikleri düzenlemeye devam ediyor.

Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi’nde Gerontolog Cihan Tanrıverdi, Toroslar İlçesi’ne bağlı Halkkent Emekli Evi ve Mezitli Emekli Evi üyelerini; yaşlılık, aktif yaşlılık, yaşlılık evreleri hakkında bilgilendirdi. Etkinlikte, Büyükşehir Belediyesi’nin Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı ‘Yaşlı Destek Birimi’ de olduğunu hatırlatan Tanrıverdi aynı zamanda Büyükşehir’in yaş almış vatandaşlara evde sağlık ve bakım, temizlik gibi hizmetleri olduğunu da anlattı. Etkinlik sayesinde yaş almış vatandaşlar, yaşlılık hakkında merak ettikleri sorulara yanıt buldular.

Yaş almış vatandaşların sağlıklı ve kaliteli bir yaşlılık süreci geçirmesi için yapılması gerekenlerin anlatıldığı Mezitli Emekli Evi’nde düzenlenen etkinlikte Mersinden Kadın Kooperatifi Meral Seçer de yer aldı. Emekli Evi’nde yaş almış vatandaşlarla bir araya gelen Meral Seçer, Emekli Evi üyeleri ile tek tek sohbet etti. Evi sayesinde evden çıkan ve akranlarıyla birlikte hoşça vakit geçiren yaş almışlar, yapılan hizmetin kendileri için ne kadar önemli olduklarını anlatarak duydukları memnuniyeti ifade ettiler.

 

 “BİZLERİN HUZURU VE MUTLULUĞUNU SAĞLAMAK İÇİN UĞRAŞTILAR”

 

Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer, yaş almış vatandaşlara kooperatif olarak yaptıkları çalışma ve projelerden bahsetti. Seçer, kooperatif olarak; 13 ilçede kadınlarla iş birliği içerisinde çalışarak kadınların ekonomik hayatta daha aktif yer alabilmeleri ve sosyalleşebilmeleri için faaliyette bulunduklarını dile getirdi. Kadın güçlendiğinde toplumun da güçleneceğini belirten Seçer, Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren Gönüllüler Şube Müdürlüğü ve Emekli Evi üyeleri ile de ilerleyen günlerde ortak bir çalışma yapmak istediklerini ifade etti. Seçer, “Yaş almış büyüklerimiz, burada oturan ve hiçbir şey yapmayan kişiler değiller. Bizler, iş birliği yapalım. Bu iş birliği içerisinde siz, büyüklerimiz nasıl katkı sunabilirsiniz ve neler yapabilirsiniz tespit edelim. Bu sayede sizler de sosyal hayat içerisinde daha aktif hale gelebilirsiniz diye düşünüyorum” dedi.

 

“TÜM EMEKLİ EVLERİMİZDE EĞİTİMLERE DEVAM EDECEĞİZ”

 

Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı’nda Gerontolog Cihan Tanrıverdi, Emekli Evlerinde gerçekleştirdikleri etkinlikle ilgili bilgi vererek, “Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’na bağlı Emekli Evlerinde başlatmış olduğumuz 2 aylık eğitim programında yaş almış vatandaşlarımızı; yaşlılık, sağlık, hastalık, yaş alma, aktif ve başarılı yaş alma konularında bir sunum yaptık. Katılımcıların da destekleri ile interaktif bir sunum oldu. Hem biz hem katılımcılar çok keyif aldı” diye konuştu.

 

 “YAŞ ALMIŞLARIMIZIN KEYİFLİ VAKİT GEÇİRMESİ İÇİN ETKİNLİKLERİMİZ DEVAM EDECEK”

 

Halkkent Emekli Evi Sorumlusu Çağdaş Yeter, Emekli Evi’nden faydalanan üyelerin ihtiyaç duyduğu eğitimlere devam ettiklerini vurgulayarak, “Yaş almış vatandaşlarımıza yaşlılık ve yaşlanma sürecine ilişkin Gerontolog Cihan Tanrıverdi tarafından önemli bilgiler verildi. Yaş almış vatandaşlarımız, Büyükşehir Belediyesi’nin sunmuş olduğu evde sağlık ve bakım hizmetleri ile ilgili de bilgilendirildi” dedi. Emekli Evi üyelerinin keyifli vakit geçirmesi için ilerleyen günlerde sinema etkinliği de yapacaklarını aktaran Yeter, etkinliklerin artarak devam edeceğini vurguladı. (Haber Merkezi)