“Kayıplar derinleşiyor, acil desteğe ihtiyacımız var “ | Güney Gazetesi Mersin

“Kayıplar derinleşiyor, acil desteğe ihtiyacımız var “

Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (AHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Tekin, geride kalan yılda ana ihraç pazarı olan Avrupa Birliği’ndeki durgunluk, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın yarattığı belirsizlik, yurt içinde finansmana erişim sıkıntısı, işçilik ve enerji maliyetlerindeki artışların firmaların rekabetçiliğini zayıflattığını vurguladı.

“Kayıplar derinleşiyor, acil desteğe ihtiyacımız var “


Tekin, 2023’ten devam eden sıkıntıların 2024’ün ilk yarısında da işleri olumsuz etkilemeye devam edeceğini öngördüklerini söyledi. Türkiye geneli sektör ihracatının ocak ayında yüzde 12 düşüşle 1,42 milyar dolara gerilediğine dikkat çeken Başkan Gürkan Tekin, Almanya, İspanya, Fransa, İtalya ve Rusya pazarlarındaki kayıpların derinleştiğini vurguladı.  AHKİB olarak 2024 yılında geçen yılki ihracat rakamı olan 354 milyon doları yakalamanın kendileri için başarı sayılacağını dile getiren Başkan Gürkan Tekin, “Dünya genelinde ihracat pazarlarımızda talep daralması yaşanıyor. Kur seviyesi ile işçilik ve enerji maliyetleri başta olmak üzere artan girdi maliyetleri arasındaki makasın daha da açılması nedeniyle gelen siparişleri almakta çok zorlanıyoruz. Geçen seneki performansımızı yakalayabilirsek kendimizi başarılı sayacağız.” dedi.
Hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün öne çıkan sorunlarının başında uygun koşullarda finansmana erişim konusunun geldiğini dile getiren Başkan Gürkan Tekin, şunları söyledi: “Hükümetimiz, finansmana erişim noktasında bir dizi tedbiri devreye aldı. Birçok sektöre bunun olumlu yansımalarının olduğunu görüyoruz. Ancak hazır giyim ve konfeksiyon sektörümüzde maalesef bu yansımaları görebildiğimizi söyleyemiyoruz. Firmalarımız işletmelerini ayakta tutabilmek için zararına da olsa siparişleri kaçırmamaya gayret ediyor. Bu durum işletme sermayelerini eritti. Uygun faizli belirli bir süre geri ödemesiz finansal kaynak girişine ihtiyacımız var.”

 

“YEŞİL DÖNÜŞÜM VE MARKALAŞMA YATIRIMLARININ DESTEKLENMESİNİ İSTİYORUZ”
 

 

Türk hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün en önemli gündem maddelerinden birinin Avrupa Yeşil Mutabakatı’na uyum sürecinde yapılması gereken yatırımlar olduğunun altını çizen Başkan Gürkan Tekin, “Çevre dostu sürdürülebilir üretim yapabilmek için yeni makine, ekipman, modernizasyon ve temiz enerji kaynaklarına yönelik yatırımlara ihtiyaç var. Bu yatırımları hayata geçirebilmek için KGF ve Eximbank kaynakları başta olmak üzere daha fazla kaynağın firmalarımızın kullanımına sunulmasını bekliyoruz. Diğer yandan markalaşma yatırımlarının uluslararası piyasalarda rekabetçiliğimizi artırarak önümüzü açacak en önemli unsurlardan biri olacağını düşünüyoruz. Markalaşmaya yönelik yatırımlarında daha fazla desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz.” diye konuştu.  (Haber Merkezi)