Hem öğrendiler, hem eğlendiler | Güney Gazetesi Mersin

Hem öğrendiler, hem eğlendiler

Dezavantajlı bölge ve mahallelerde kadın ve çocuklar için atölyeler oluşturup, etkinlikler düzenleyerek, onların hem bilişsel hem de ruhsal gelişimlerini destekleyen Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mezitli Kadın ve Çocuk Bilim, Teknoloji Atölyesi’nde, Tarsus’ta hizmet veren Atgirmez Kadın ve Çocuk Atölyesi’nden faydalanan anne ve kız çocuklarını ağırladı.

Hem öğrendiler, hem eğlendiler


Robotik kodlama, 3D tasarımlar ve oyun geliştirme hizmetlerinin sunulduğu atölyede, 11 Şubat ‘Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Uluslararası Günü’ kapsamında anne ve çocuklar, teknoloji dünyasının sunmuş olduğu imkânları hem deneyimlemenin hem de keşfetmenin tadını çıkardı.

Etkinlikte; anneler VR gözlüklerle ilk kez sanal gerçekliği deneyimlerken, çocuklar da robotik parkurda robotlarını yarıştırdı. Teknoloji atölyesinde yapılan ve sergilenen 3D tasarımları da tek tek inceleyen aileler, bilim ve teknoloji ile iç içe oldukları keyifli bir gün geçirdi.

 

ÖZTÜRK: “ANNE VE ÇOCUKLARIMIZI, BURADA TEKNOLOJİYLE BULUŞTURDUK”

 

Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı Aile ve Çocuk Şube Müdürü Özay Öztürk, Mezitli Kadın ve Çocuk Bilim, Teknoloji Atölyesi’nde robotik kodlama, 3D tasarımlar ve oyun geliştirme hizmetleri sunduklarını ifade ederek, “Atölyemizin kapısı, buradan faydalanmak isteyen herkese açık. 11 Şubat ‘Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Uluslararası Günü’ nedeniyle, Atgirmez Kadın ve Çocuk Atölyesi’nden faydalanan anne ve kız çocuklarını burada teknolojiyle buluşturduk” diye konuştu.

 

AŞKIN: “BUGÜNE KADAR 37 BİN ÇOCUĞA HİZMET ULAŞTIRDIK”

 

Mezitli Kadın ve Çocuk Bilim, Teknoloji Atölyesi Sorumlusu Emre Aşkın, teknoloji atölyelerinin 2021 yılında ilk olarak Tarsus’ta açıldığını, ardından Silifke ve Mezitli ilçelerinde hayata geçirildiğini aktardı. Erdemli İlçesinde de yakın zamanda yeni bir teknoloji atölyesini hayata geçireceklerini kaydeden Aşkın, hem mobil bilim otobüsü aracılığıyla, hem de atölyeler sayesinde bugüne kadar 37 bin çocuğa hizmet götürdüklerini belirtti.  Teknolojinin geçmişle gelecek arasında bir köprü olduğunu ve çocukları eğlendirerek teknoloji aktiviteleri ile buluşturduklarını söyleyen Aşkın, “Ulusal ve uluslararası birçok turnuvaya katılım sağlıyoruz. Bu konuda da ortaokul ve lise öğrencilerimiz oldukça başarılılar. Çeşitli yarışmalardan birçok ödül aldılar. Onların bu başarılarını görmek, biz öğretmenleri mutlu ediyor” dedi.

 

“BİLİM, HEPİMİZİN ORTAK BULUŞMA NOKTASI”

 

Çocukların yanı sıra, atölyede kadınların da eğitin aldığını ve bazı kursiyerlerin aldığı eğitimle ticari faaliyete başladığını belirten Aşkın, “Anneleri yeni nesil teknoloji ile buluşturuyoruz. Onlara VR gözlüklerle sanal ortamda yeni deneyimler yaşatıyoruz. Ahşap modelleme ile annelerin evde ihtiyaç duyabilecekleri ürünleri geliştirmelerini sağlıyoruz. 3 boyutlu tasarım kullanarak, etrafımızdaki her türlü nesneyi bilgisayar ortamında modelleyip, günlük hayatta kullanımlarını teşvik ediyoruz. Böylelikle projelerimizde geri dönüşüm, çevre ve iklim krizine yönelik atıfta da bulunuyoruz. Öğrencilerimiz TÜBİTAK, Teknofest gibi büyük yarışmalara da proje hazırlıyor” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)