İstihdam için iş birliği | Güney Gazetesi Mersin

İstihdam için iş birliği

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Özdamar ve Yönetim Kurulu Üyeleri İdris Üstemel ve Zeki Ceylan ile birlikte İŞKUR Mersin İl Müdürü Ercan Gön’ü ziyaret etti. Karşılıklı yapılabilecek iş birliklerinin görüşüldüğü toplantıda İŞKUR Mersin İl Müdürü Ercan Gön, iş dünyasına verilen yeni destekler hakkında MTSO heyetini bilgilendirdi.

İstihdam için iş birliği


Son iki yıldır toptan ve perakende sektörünün işbaşı eğitim programlarından yararlanamadığını hatırlatan Gön, bu yıldan itibaren programın yeni haliyle tekrar başlayacağını söyledi.

İşbaşı Eğitim Programının (İEP) şartlarının esnetildiğine de dikkat çeken Gön, “Eskiden işbaşı eğitim programına katılan kişilerin yüzde 70’inin istihdam edilmesi şartı aranırken bu oran yüzde 60’a çekildi. Sektörel sınırlamalar kaldırıldı ama başvuracak işletmede en az 5 sigortalı işçi bulunması kuralı sürüyor” dedi.

Aynı zamanda bu yıl kısa adı KİPAP olan Kadın İstihdamı İçin Pozitif Ayrımcılık Projesi’ni başlattıklarını bildiren Gön, sadece imalat sektöründe faaliyet gösterip en az iki sigortalı çalışanı olan kadın girişimcilerin çalışanları için işbaşında eğitim verileceğini söyledi.

 

ÇAKIR: “EĞİTİMLER MYK BELGESİYLE TAÇLANDIRILABİLİR”

 

Oda olarak Milli Eğitim İl Müdürlüğü ile meslek lisesi öğrencilerinin işe alınmasına odaklandıklarını bildiren MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, iş arayan kişilerin istihdamı için de İŞKUR ile işbirliklerine açık olduklarını söyledi. İŞKUR’a kayıtlı 50 bin kişinin iş aradığını bildiklerini kaydeden Çakır, bu kişilere verilecek kısa süreli eğitimlerle işverenin talep ettiği vasıflara ulaştırılabileceğini dile getirdi. Ardından MTSO’nun Mesleki Yeterlilik Kurumu ile yürüttüğü çalışmayı hatırlatan Çakır, Oda aracılığıyla eğitim alan kişileri uluslar arası geçerliliği olan MYK belgesi ile belgelendirebileceklerini ifade edip belge sahibi kişilerin hem özgüveninin artacağına hem de daha rahat iş bulabileceklerine dikkat çekti.  (Haber Merkezi)