Akkuyu’da 4’üncü menenjit vakası | Güney Gazetesi Mersin

Akkuyu’da 4’üncü menenjit vakası

Mersin Tabip Odası Başkanı Uz. Dr. Nasır Nesanır, Akkuyu Nükleer Güç Santralinde menenjit vakalarının görülmeye devam ettiğini söyledi. Nesanır, hastalığın “kötü barınma, ağır çalışma koşulları ve yeterli-dengeli beslenmeme ile ilgili bir sınıf hastalığı” olduğunu belirtti ve santral sahasının sağlık örgütlerinin denetimine açılması çağrısında bulundu.

Akkuyu’da 4’üncü menenjit vakası


ABİDİN YAĞMUR

Türkiye’nin ilk nükleer santrali olan Mersin Gülnar Akkuyu Nükleer Santralinde geçtiğimiz ay 2 işçinin ölümüne neden olan menenjit vakaları yeniden gündemde.

Santralde çalışan 3 işçi menenjit teşhisiyle hastaneye kaldırılmış, bu işçilerden biri iyileşirken ikisi vefat etmişti. Kayıtlara işçilerden birinin kesin ölüm nedeni menenjit olarak geçti, vefat eden diğer işçinin test sonucu negatif çıktığı için o vaka kayıtlara “şüpheli” olarak geçti.

 

KÖTÜ ÇALIŞMA KOŞULLARI VE KÖTÜ BESLENME TETİKLİYOR

 

Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Nasır Nesanır, santral vakasında yeni menenjit vakalarının görülmeye başlandığını duyurdu.

Nesanır, “Üç vakadan 20 gün sonra pozitif bir vaka daha tespit edildi. Şu an Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesinde yatmakta ve genel durumu iyi.  İkisi kesin 4 vakanın birbiriyle temas ya da yoğun temas öykünün olmaması şu iki hususa dikkat çekiyor. Birincisi insanlar meningokokların tek doğal rezervuarıdır. Herhangi bir zamanda ergenlerin ve yetişkinlerin yaklaşık yüzde 10'u hastalık olmadan taşıyıcıdır. Bu durumda ağır çalışma koşulları, kötü beslenme ve kötü barınma koşulları taşıyıcı kişilerde hastalık tablosuna dönüşebilir. İkinci husus santralde çok farklı ülkelerden işçiler çalışıyor, bundan kaynaklanan bir durum da olabilir. Mutlaka örneklem üzerinden bir sağlık taraması yapılması, eğer tespit edilirse hac ve umreye gidenlerden olduğu gibi işçilere de aşı yapılması gerekiyor” dedi.

 

BİR SINIF HASTALIĞI

 

Akkuyu Nükleer Santralindeki menenjit vakalarıyla ilgili olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ve Sağlık Bakanlığının açıklama yapması gerektiğin değinen Nesanır, “Basın kuruluşlarının ve ilgili meslek örgütlerinin Akkuyu'ya girmelerine izin verilmeli.  Santralde geriye dönük sağlık taraması yapılması sağlanmalıdır. Meningokok Menenjiti immün sistemi zayıflatan ya da baskılayan belli hastalıklar dışında kötü barınma, ağır çalışma koşulları ve yeterli-dengeli beslenmeme ile ilgili bir sınıf hastalığıdır” dedi.