Sokakta geri dönüşüm var | Güney Gazetesi Mersin

Sokakta geri dönüşüm var

Toroslar Belediyesinin “Sokakta geri dönüşüm var” sloganıyla sürdürdüğü çalışmalar kapsamında; kâğıt, plastik, cam, metal, organik atıklar ve bütün bu atıkların geri kazanımını koordineli bir şekilde sağlanılırken, ilçede pilot mahalle olarak belirlenen Çağdaşkent Mahallesi ile ilçenin eğitim kurumlarından Şehit Mustafa Sarı Ortaokulu’na ve Oto Galericiler Sitesi’ne geri dönüşüm kutuları yerleştirildi.

Sokakta geri dönüşüm var


İlçede başarıyla sürdürdüğü Sıfır Atık Projesiyle 4’üncü Sıfır Atık belgesini alan Toroslar Belediyesi, geri dönüşümde örnek teşkil edecek çalışmalar ortaya koymaya devam ediyor. Hizmet binalarındaki tüm çöp kovalarını kaldırarak Sıfır Atık Yönetim Sistemini kuran belediye, bünyesinde Kompost Gübre Yapım Ünitesi ile Tehlikeli Atık Geçici Depolama Alanı’nını da kurdu.

 

“SIFIR ATIK HAREKETİ HER GEÇEN GÜN BÜYÜYOR”

 

Kompost Gübre Yapım Ünitesi ile organik atıkları dönüştürerek kompost gübre üretimi yapan belediye, bünyesinde oluşan tehlikeli atıklar (kartuş, toner, florasan, ampul, elektrikli ve elektronik vb. araç gereçler) ile Makine İkmal Atölyelerinde araç bakım ve onarım esnasında çıkan hava, yağ ve mazot filtreleri, madeni yağları ve kontamine olmuş boya kutularını geçici depolama alanında muhafaza ediyor. Bu atıklar, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan izin almış lisanslı geri dönüşüm firmalarına teslim ediliyor.

Geri dönüşebilir atıkların kaynağında ayrıştırılması, israfın önlenmesi, çevre duyarlılığının artırılması ve toplumda farkındalık oluşturulması amacıyla bilgilendirme çalışmaları yapılırken, bu kapsamda, ilçedeki okullarda atık yönetimi konusunda eğitimler verildi, tarımla uğraşan ve üreten kadın çiftçilere ise kompost gübre hediye edildi.

Ülke genelinde çevre ve atık projelerinin yürütüldüğü Entegre Çevre Bilgi Sistemi içerisinde yer alan Sıfır Atık Bilgi Sistemine Toroslar Belediyesi tarafından kayıt yapılırken, atıklara ait veri girişi ve atık beyanları düzenli olarak gerçekleştiriliyor. (Haber Merkezi)