Hadra Hamamı, sanatın merkezi oldu | Güney Gazetesi Mersin

Hadra Hamamı, sanatın merkezi oldu

Kültür ve sanat evine dönüştürülen 121 yıllık tarihi Hadra Hamamı’nda açılan güzel sanatlara hazırlık kursları, öğrencilerin yoğun ilgisini çekiyor. Tarihi binada imgesel ağırlıklı eğitimler alan kursiyerler, ortaya çıkardıkları eserlerle de büyük beğeni topluyor.

Hadra Hamamı, sanatın merkezi oldu


Akdeniz’in Kiremithane Mahallesi'nde 1903 yılından 2000'li yıllara kadar hizmet veren Hadra Hamamı, Mersin Valiliği ve Akdeniz Belediyesi tarafından restore edildikten sonra 4 yıl önce Hadra Hamamı Kültür ve Sanat Evi'ne dönüştürüldü. Kültürel ve sanatsal etkinliklerde kullanılan tarihi hamamda açılan ücretsiz kurslara yoğun ilgi gösterilirken, özellikle güzel sanatlara hazırlanan öğrenciler yeteneklerini ortaya çıkarma imkanı buluyor. Şu anda Hadra Hamamı’nda gördükleri kurslarla güzel sanatlar fakültesine hazırlanan öğrenciler, ortaya çıkardığı eserlerle büyük beğeni topluyor.

Tarihi Hadra Hamamı’nın restore edilerek kültür ve sanata açıldığını belirten usta öğretici Haydar Turan, “Burada 4-5 kursumuz mevcut. Şu anda güzel sanatlara hazırlık kursu veriyoruz. Burada öğrencilerimiz tamamen imgesel ağırlıklı çalışıyor. Tüm üniversitelerin giriş sınavında imgesel, kurgu üzerine sınavlar yapılıyor. Geçen yılın Aralık ayından itibaren burada kursumuz devam ediyor. Ortaya güzel eserlerimiz de çıktı. Gerçekten bu kurslara katılım çok iyi oluyor. Hem tarihi bir mekanda olması hem de bu kursun tamamen ücretsiz olması öğrencilerimizi buraya getiriyor. Sadece öğrenciler de değil aslında sanata merakı olan herkes bu kurslardan faydalanabilir” diye konuştu. (Haber Merkezi)