Gazeteciler Uğur Mumcu’yu andı | Güney Gazetesi Mersin

Gazeteciler Uğur Mumcu’yu andı

Mersin’de gazeteciler bombalı saldırı sonucu katledilen Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu’yu ölümünün 31’inci yıldönümünde Atatürk Parkı’ndaki Uğur Mumcu Anıtının önünde andı.

Gazeteciler Uğur Mumcu’yu andı


ELVAN KONUK

Araştırmacı Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu katledilişinin 31’inci yıldönümünde Mersin’de anıldı.  Uğur Mumcu anıtına kırmızı karanfil bırakan gazeteciler, günün önemiyle ilgili konuşma yaptı.

Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Rüstem Kaya Tepe, “Biz aslında Uğur Mumcu’nun nezdinde Abdi İpekçi’yi, Gaffar Okkan’ı da anıyoruz. Aslında şehit olmuş vatan evlatlarını anıyoruz. Uğur Mumcu önemli bir gazeteciydi, hepimizin örnek aldığı çok önemli bir gazeteciydi. Yazdıkları her gazetecinin çok rahat dile getirebileceği şeyler değildi. Önemli konuları irdeler, önemli konular üzerine düşünür, kafa yorar, araştırır, öğrenir ve yazardı” dedi.

 

“31 YILLIR FAİLLER BULUNAMADI”

 

1909’dan itibaren Hasan Fehmi’nin öldürülmesinden bu yana 60’a yakın gazeteci katledildiğini belirten Tepe, Uğur Mumcu’nun da bu gazetecilerden biri olduğunu söyledi. Mumcu’nun faillerinin hala bulunamadığı dile getiren Tepe, “Uğur Mumcu, mafyayla uğraşıyordu, canıyla uğraşıyordu, hayali ihracatla uğraşıyordu. Bunları yazıyordu, bunları araştırıyordu. Rabıta kitabında tarikatlardan bahsediyordu. O kadar tehlikeli işlerle uğraşıyordu ki ‘benim ailem var, bunlara bulaşmayıp yalnızca köşe yazımı yazayım’ demiyordu. En tehlikeli araştırma konularını irdeliyordu. Uyarıyordu, ‘Vurulduk ey halkım unutma bizi’ diyordu, yani olabileceklerin aslında sinyalini veriyordu. Her gezmeye gitmek istediklerinde ailesine ‘siz biraz bekleyin araba soğuktur ısıtayım öyle gelin’ diyordu. Aslında tabi bunun bir amacı vardı, tehlikeyi olabildiğince ailesinden uzak tutmaya çalışıyordu.  İşte 24 Ocak’ta o düşündüğü, olma ihtimalinin yüksek olduğu olay ne yazık ki başına geldi. Arabanın kontağını çevirdiğinde bedeni binlerce parçaya ayrıldı ve Ankara sokaklarına dağıldı. Aslında Ankara’da görürsünüz sokaklarda tabelalarda bir sürü gazetecinin ismi vardır. Soğuk tabelalarda biz öldürülen gazeteci resimlerini görmek istemiyoruz. Biz gazeteci resimlerini gazetelerde köşe yazılarında görmek istiyoruz.  Gazetecinin görevlerini yapmasını istiyoruz” diye konuştu.