AKP’li belediyede müdürler de<br>seçmen kaydırma için seferber olmuş | Güney Gazetesi Mersin

AKP’li belediyede müdürler de
seçmen kaydırma için seferber olmuş

Dem Parti Mersin Milletvekili Ali Bozan, AKP’li Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak’ın bacanağının evine 28 hayalet seçmen kaydettiğini ortaya çıkarmıştı. Bozan’ın iddialarına göre belediyede neredeyse tüm müdürler hayalet seçmen kaydı yaptırmış. Zabıta Müdürü YSK sisteminde bile olmayan bir adres oluşturup 15 kişi kaydetmiş, Ruhsat Müdürü kendi evine 18 seçmen kaydettirmiş. Belediyenin yazı işleri müdürü ise bir dairede 35 kişiyle birlikte yaşıyor görülüyor.

AKP’li belediyede müdürler de<br>seçmen kaydırma için seferber olmuş


ABİDİN YAĞMUR

AKP’li Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak’ın Mersin’i başka ilçelerinden ve farklı illerden Akdeniz’e usulsüz seçmen kaydı yaptırdığı, kendisinin de köy evinde 28 kişiyle yaşıyor görüldüğü iddiası Dem Parti Mersin Milletvekili Ali Bozan tarafından gündeme getirilmişti. 50’den fazla adreste 3200 civarında şüpheli kayıt tespit ettiklerini açıklayan Bozan, o adreslerden birçoğunda belediyenin müdürlerinin kayıtlı olduğunu ileri sürdü.

 

“SADECE AKP’Lİ BAŞKAN DEĞİL, MÜDÜRLER DE YAPMIŞ”

 

Dem Parti Mersin Milletvekili Perihan Koca ile birlikte sosyal medyadan canlı yayın yapan Ali Bozan, “Sadece Akdeniz Belediye Başkanı bunu yapmamış. Belediye başkan yardımcısı yapmış, belediyenin müdürleri yapmış. Bu kadar usulsüz seçmen kaydı yapmalarının nedeni 31 Mart’ta seçimi kaybedeceklerini bildikleri için” dedi.

 

“BAŞKAN BİR EVDE 28 KİŞİYLE YAŞIYOR GÖRÜNÜYOR”

 

AKP’li belediye başkanı Mustafa Gültak’ın aslında Yenişehir’de oturduğunu kaydeden Bozan, “Mayıs seçimlerinden sonra 5 kişilik ailesinin kaydını Akdeniz ilçesine bağlı Dikilitaş köyüne almış. Ev bacanağının üzerine. Sadece ailesini almamış. Toroslar ilçesinden 10 kişi, Tarsus ilçesinden 9 kişi, Silifke’den 1 kişi, Yenişehir ilçesinden de 7 kişi almış. Şu an resmi kayıtlara göre Mustafa Gültak ve ailesi bir dairede 28 kişiyle yaşıyor ve buna Akdeniz halkının inanmasını bekliyor” ifadelerini kullandı.

 

BAŞKAN YARDIMCISININ 11 KİŞİYLE YAŞADIĞI GÖRÜLÜYOR”

 

Ali Bozan, sosyal medyadaki canlı yayında seçmen usulsüzlüğü yapmakla suçladığı belediye müdürleriyle ilgili iddiaların ayrıntılarını da paylaştı. Bozan’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

“Akdeniz Belediye Başkan Yardımcısı ve Özel Kalem Müdürü bu organizasyonun başındaki kişilerden birisi. Kendisi Toroslar ilçesinde, annesi Yenişehir ilçesinde ikamet ederken mayıs seçimlerinden sonra kayıtlarını Akdeniz ilçesine aldırmış. Bu adreste toplam 11 kişi görünüyor. 9 kişinin seçmen kaydı Mezitli, Toroslar ve Tarsus ilçelerinden taşınmış.”

 

“YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜNÜN EVİNDE 35 KİŞİ VAR”

 

“Akdeniz Belediyesi Yazı İşleri Müdürünün seçmen kaydı tek sayfaya sığmamış. İki sayfa kayıt var. Müdür hanım k toplam 35 kişinin görüldüğü bir adrese kendisinin ve eşinin seçmen kaydını taşımış. Bu adrese Niğde Bor ilçesinden de 2 kişi taşınmış.”

 

“RUHSAT MÜDÜRÜNÜN EVİNDE 18 KİŞİ VAR”

 

“Ruhsat ve Denetim Müdürü farklı bir usulsüzlük yapmış. Kendisi zaten Akdeniz ilçesinde ikamet ediyor. O da kendi adresine 18 kişiyi taşımış. O adreste kendisi ve ailesi 3 kişiyken 18 kişinin adresini taşımış. Çamlıyayla’dan 3 kişi taşımış, farklı ilçelerden de seçmen taşımış.”

 

“KÜLTÜR MÜDÜRÜNÜN EVİNDE 18 KİŞİ VAR”

 

“Kültür ve Sosyal İşler Müdürünün seçmen kaydının görüldüğü adreste mayıs seçimlerinde 2 kişi varken mayıs seçimlerinden sonra 16 kişi taşınmış. Şu anda bir daire 18 kişi kalıyor görünüyorlar.”

 

“AİLE MÜDÜRÜNÜN EVİNDE 19 KİŞİ VAR”

 

“Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürünün, seçmen usulsüzlüğü işlerini organize eden isimlerinden birisi. Kendisi 19 kişiyle birlikte bir ikamette görünüyor. Aslında mayıs seçimlerinde bu adreste 1 kişi var. Mayıs seçimlerinden sonra Eskişehir, Konya ve Erdemli’den seçmen taşımış.”

 

“MAYIS SEÇİMİNDEN SONRA OLUŞTURULAN ADRESTE ZABITA MÜDÜRÜ VE 15 KİŞİ VAR”

 

“Akdeniz Belediyesi Zabıta Müdürünün görüldüğü adrese ben kendim gittim. YSK verilerinden sorguladık. Şu anda müdürün ikamet ediyor göründüğü adres mayıs seçimlerinde hiç olmayan bir adres. Daha sonra bu adres oluşturulmuş. Bahçe Mahallesinde avlu içinde eski bir ev. Bu adreste 15 kişi görünüyor. Hepsi de başka ilçelerden gelmiş. Oradaki vatandaşlara hayırlı olsun, Zabıta Müdürü komşunuz olmuş dedik. Şaşırdılar. İsim isim okuduk hiçbirini tanımıyorlar. Çünkü hayalet seçmen yazılmış.”

 

“2 KİŞİLİK EVDE NÜFUS 21’E ÇIKTI”

 

“Destek Hizmetleri Müdürü. Kendisi 21 kişinin ikamet ettiği adreste görünüyor. Bu adreste mayıs seçimlerinde 2 kişi var. Ama ocak ayında aldığımız verilerde bu adreste kişi sayısı 21’e çıkmış. Bunlardan 2’si Mehmet Mavi ve ailesi.”

 

“ŞEHİRCİLİK MÜDÜRÜ 6 KİŞİ TAŞIMIŞ”

 

“İmar ve Şehircilik Müdürünün kayıtlı olduğu adreste 7 seçmen var, 6’sı taşınmış seçmen. Esasen bu adreste mayıs seçimlerinde tek bir seçmen var. Ama mayıs seçimlerinden sonra müdür 6 kişinin seçmen kayıtlarını buraya taşımış.”

 

“ÇEVRE MÜDÜRÜ 4 KİŞİ TAŞIMIŞ”

 

“Çevre Koruma Müdürü 7 seçmenin görüldüğü adreste kayıtlı. Bu 7 kişiden 4’ü taşıma seçmen. Mayıs seçimlerinden önce burada hiç görülmeyen seçmenler.”

 

 

“TOROSLAR’DAN SEÇMEN KAYDIRARAK ORTAKLARI MHP’Yİ SATIYORLAR”

 

“Kim bir belediye başkanının 5 kişilik ailesiyle birlikte, bir dairede 28 kişiyle yaşadığına inanır. Bu organizasyon kesinlikle sıradan bir organizasyon değil.  Gültak ve ekibi Toroslar ilçesinden Akdeniz’e seçmen kaydırmış. Yani aslında ortağını satmış. Orayı MHP’li belediye yönetiyor. Akdeniz’e oy kaydırarak aslında yol yürüdüğü ortağını satmış.  Bu şehirde hangi partiye oy vermiş olursa olsun hiçbir vatandaşımızın oyunun boşa gitmesine izin vermeyeceğiz. Akdeniz Belediye Başkanı Gültak’ın belediye personeline baskı yaparak sosyal medya paylaşımlarının altına zorla yorum yaptırdığını biliyoruz. Seçmen kaydırma sürecinde kimi personelin seçmen kayıtlarının zorla taşındığını da biliyoruz.”

 

“HER YERDE BENZER HİLELER VAR”

 

Dem Parti Mersin Milletvekili Perihan Koca da 3 haftadır sahada yoğun bir çalışma gerçekleştirdiklerini belirterek “Özellikle Akdeniz ilçesinde yoğun bir usulsüzlük tespit ettik. Ancak tespit ettiğimiz bu usulsüzlüklere karşı ne merkezi idareden ne de belediyeden yanıt geldi. Bu elbette sadece Akdeniz ilçesinde yaşanan bir alicengiz oyunu değil. Tüm Türkiye’de ve Kürdistan’da benzer hilelerle karşı karşıyayız. Kent halkına çeşitli suç şebekeleri eliyle bir müdahale söz konusu. Bu uygulamalar cesaretini kayyım rejiminden alıyor. Mersin’de alelade isimler bu suçu işlemiyor. Bu işin başını Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak çekiyor” ifadelerini kullandı.