“Emeklileri ölüme mahkum ettiler” | Güney Gazetesi Mersin

“Emeklileri ölüme mahkum ettiler”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın emekli aylıklarına yüzde 42,6’lık zam açıklaması milyonlarca emekliyi hayal kırıklığına uğrattı. 2021 Tüm Emekliler Sendikası Mersin Şube Başkanı Hüseyin Kurt, “Ne yazık ki 7 bin 500 lirayı 10 bin lira yaparak asgari ücretin yaklaşık yüzde 60 aşağısında bir ücretle emeklileri ölüme mahkûm ettiler. Zammı kabul etmeyeceğiz, mücadelemizi yükselteceğiz” dedi.

“Emeklileri ölüme mahkum ettiler”


ELVAN KONUK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına yüzde 5 ilave artış yaparak, zam oranını yüzde 37,57’den yüzde 42,6’ya, en düşük emekli aylığını da 7 bin 500 TL’den 10 bin TL'ye yükselteceklerini açıkladı. Erdoğan’ın, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler öncesinde verdiği “müjde” milyonlarca emeklide, büyük ve derin bir düş kırıklığı yarattı.

2021 Tüm Emekliler Sendikası Mersin Şube Başkanı Hüseyin Kurt, “Açlık sınırının üzerinde, yoksulluk sınırının arasında emeklilerin bir geliri olsun istiyoruz. Bir insanın insanca yaşayabilmesi, evinin kirasını ödeyebilmesi, beslenmesi, ulaşımını sağlaması, hastalandığında doktora gidebilmesi, temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için belli bir ücrete ihtiyacı var. Ülkemizde her gün artan zamlara bakıldığında açıklanan rakamın yukarı çıkması gerekiyor. Ama ne yazık ki 7 bin 500 lirayı 10 bin lira yaparak asgari ücretin yaklaşık yüzde 60 aşağısında bir ücretle emeklileri ölüme mahkûm ettiler. Bu anlamda kabul etmeyeceğiz, mücadelemizi yükselteceğiz” dedi.

 

“EMEKLİLERİN GÖZÜ AÇILDI, OYNANAN OYUNUN FARKINDAYIZ”

 

Temmuz ayında tüm emeklilerin maaşlarının eşitleneceği söylemi bir aldatmaca. Daha önce de olduğu gibi bizi bölerek tepkiyi azaltmaya çalışıyorlar. Biz ‘maaşta adalet, gelirde adalet’ derken aynı ekmeği aynı parayla alan vatandaşlar olarak ya da aynı kirayı aynı bedellerde ödeyen vatandaşlar olarak sahte TÜİK verilerine göre yapılan zamlar dahi olsa eşit yapılmasını istiyoruz. Yani ben 10 bin lira alıyorsam yüzde 49 zam uygulanmalıydı, başka biri 5 bin lira alıyorsa yüzde 49 zam oranı uygulanmalıydı. Emeklileri bölme ve yaratılacak sinerjiyi azaltmak için böyle bir yöntem uyguluyorlar. Bizi kandırmaya devam edecekler. Ama biz emeklilerin artık gözü açıldı. Oynanan oyunun farkındayız, mücadelemizi yükselteceğiz.

 

“İLK MÜCADELE ORTAMIMIZ YEREL SEÇİMLER OLACAK”

 

İnsanca yaşayacak ücret taleplerini yineleyen Kurt,  “Bizim asgari ücretin yüzde 40 fazlası olan 23 bin liraya denk gelen zam talebimiz vardı. Memurlara ödenen seyyanen 8 bin 200 liralık zammın tüm emeklilere yansımasını talep ettik. Biz bu mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Bu taleplerimizden vazgeçmeyeceğiz. Bütün emeklilerin birlikte ortak mücadelesini vererek yolumuza devam edeceğiz. Umarım ilk mücadele ortamımız yerel seçimler olacak. Orada hesaplaşırız diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.