Kadınlar teknoloji eğitimi alıyor | Güney Gazetesi Mersin

Kadınlar teknoloji eğitimi alıyor

Mezitli ve Tarsus Kadın ve Çocuk Bilim, Teknoloji Atölyeleri’nde çocuklara teknolojiye dair her türlü eğitimi veren Mersin Büyükşehir Belediyesi, annelere de ‘Yeni Nesil Anne’ kursu veriyor.

Kadınlar teknoloji eğitimi alıyor


Kurs kapsamında 3 boyutlu tasarım, robotik kodlama, oyun geliştirme, photoshop, ürün geliştirme ve algoritmik oyun eğitimi veriliyor. Büyükşehir’in bu eğitimleri sayesinde, çocuklar da anneler de yeni nesil teknolojiyi öğreniyor. 8 haftalık eğitimin ardından sertifika da veriliyor.

 

“ANNELERE GÜNLÜK YAŞAMLARINDA KULLANABİLECEKLERİ PROGRAMLARI GÖSTERİYORUZ”

 

‘Yeni Nesil Anne’ programında eğitmen olan Bilgisayar Öğretmeni İpek Miroğlu, Yeni Nesil Anne eğitiminin 8 haftalık bir program olduğunu ve bu süre içerisinde katılımcılara dijital okuryazarlığı, anneyle çocuk arasındaki etkileşimi daha çok artırmak için 21. yüzyılın getirdiği becerileri kazandırmayı hedeflediklerini belirtti.  Miroğlu, “Atölyemizde analitik ve yanal düşünme, oyun geliştirme, akıl ve zeka oyunlarını kullanıyoruz. Annelere, çocuklarla beraber bu uygulamaları evde de yapabileceklerini gösteriyoruz. Ayrıca günlük yaşamlarında kullanabilecekleri programları da öğretiyoruz. Böylece anne ve çocuk arasındaki ilişkiyi daha olumlu hale getiriyoruz” dedi.

Programın içeriğinden de söz eden Miroğlu, “Annelere Robotik kodlama, oyun geliştirme, 3D tasarımı ve ahşap şekillendirme, ürün geliştirme ve aynı zamanda algoritmik oyunlar öğretiyoruz. Toplamda 20 katılımcı var. Eğitimimizin çok verimli geçtiğini düşünüyorum” diye konuştu. Katılımcıların eğitimden çok memnun kaldığını ve ileri seviyelerde de devam ettirmek istediğini aktaran Miroğlu, “Hiçbir düşüş olmadı katılımda, başladığımız kişi sayısı kadar devam ediyoruz. 2 aylık eğitimimizin sonunda katılımcıların da sertifikalarını teslim edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

 “BURADA ALDIĞIM EĞİTİMLERLE, KIZIMA YOL GÖSTERİCİ OLABİLDİM”

 

Programa katılan Gülseren Duyar hem okul öncesi hem de ilkokul çağında 2 çocuğu olduğunu ve çocuklarıyla daha iyi iletişim kurabilmek ve faydalı içerikler sunabilmek adına programa katıldığını söyledi. Eğitim sürecinin çok güzel geçtiğini ve kendisi için oldukça verimli olduğunu belirten Duyar, “Benim kızım da burada çocuk atölyelerine devam ediyor. Şu anda ikinci aşamada. Burada aldığım eğitimlerle ona yol gösterici olabildim, sürecini kolaylaştırdım. O bildiği şeyleri bana evde tekrar ederek pekiştirdi” ifadelerini kullandı. 

 

 “KUŞAK FARKINI EN AZA İNDİREBİLMEK ADINA KATILMAK İSTEDİM”

 

Deprem sonrası Antakya’dan Mersin’e gelen öğretmen Tülin Hürriyetoğlu ise, hem çocuklarını hem öğrencilerini daha iyi anlayabilmek adına eğitime katıldığını kaydetti. Hürriyetoğlu, kendini geliştirmek istediğine değinerek, “Sonuçta teknoloji çağında yaşıyoruz ve şu anda çocukların klasik yöntemlerdeki ders anlatımlarıyla çok uzun süre dikkatlerini toplayamazsınız. Daha verimli olmak, kuşak farkını en aza indirebilmek adına katılmak istedim. Benim çocuklarım da katıldı” dedi.

Eğitim süreci için “Çok keyifli ve çok eğlenceliydi” diyen Hürriyetoğlu, “Şu an çocuklarımla evde 3 boyutlu oyunlar tasarlıyoruz. Benim takıldığım yerlerde onlar bana yardımcı oluyorlar. Çocukların eline telefonu verip oynamalarını sağlamaktansa, kendimiz bir şeyler üretiyoruz” ifadelerine yer verdi. Mersin’de kaliteli vakit geçirmek adına Büyükşehir tarafından açılan bu kursların kendilerine iyi geldiğini sözlerine ekleyen Hürriyetoğlu, “Antakya’dan gelen bir insan olarak, çocuklarıma bu kadar iyi koşulları sağlayamayabilirdim. Şu an hem benim, hem de çocuklarım için çok büyük bir imkan” dedi. (Haber Merkezi)