Yazarlar ve okurlar buluştu | Güney Gazetesi Mersin

Yazarlar ve okurlar buluştu

Mersin Büyükşehir tarafından, bu yıl ‘Yenileşmeler’ temasıyla organize edilen festivalde Türkiye’nin yanı sıra Fransa’nın da birbirinden değerli yazarları ağırladı.

Yazarlar ve okurlar buluştuFestival; şair ve yazar Metin Cengiz’in moderatörlüğünde, Fransız şair ve çevirmen Claire Lajus tarafından verilen “Fransız-Türk Edebiyatı: Alımlamalar ve Yansımalar” panelinin ardından, yazar Nedim Gürsel’in “Yaşadığını Yazmak” söyleşisi ile devam etti. Festivalin 2. günü; yazar Jean Poncet ile Fransız şair ve yazar Michel Cassir tarafından “Günümüz Fransız Şiiri” paneli ile tamamlandı.

 

 “BURADAKİ ATMOSFERİ ÇOK SAMİMİ BULUYORUM”

 

Fransız Şair ve Çevirmen Claire Lajus, da Mersin’e 2. gelişi olduğundan söz ederek, kentte olmaktan dolayı duyduğu mutluluğu ifade etti. Lajus, “Festival çok güzel geçiyor.  Her şey zamanında işliyor ve çok disiplinli bir organizasyon var. Buradaki atmosferi çok samimi buluyorum. Bugün fark ettim ki seyircilerde çok genç var ve hoşuma gitti” dedi.

Edebiyat Festivali’ gün boyu yapılan söyleşiler, atölyeler ve paneller hız kesmeden devam etti. Yazar Behiç Ak, Leyla Ruhan Okyay ve Murat Gülsoy’un atölyeleriyle başlayan festival; birbirinden değerli konukların panelleri, yazar Alper Canıgüz, Asuman Susam, Murat Gülsoy ve Tuğrul Keskin ile Ahmet Telli söyleşisi ile tamamlandı.

Çocukların kitaplarını okuyup gelmesinden çok etkilendiğini söyleyen yazar Behiç Ak, belediyenin kitaplarını çocuklara ücretsiz dağıtmasından memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Her çocuğun kitaba ulaşma imkanı olmadığının altını çizen Ak, “O yüzden beni hem gururlandırdı hem de umutlandırdı. Çocuklar için yazmak zor bir şey. Çünkü çocukların bir yazarı sevmesi çok kolay değil. Çünkü okumakla kurulan ilişki çok sıkıcı olabiliyor çocuklar için. Hatta biz o çocukları yanlış değerlendirebiliyoruz, oysaki tam yazarını, okuyacağı şeyi bulamadığı için çocuklar mesafeli oluyor. O yüzden benim kitaplarımla çocukların okumayı sevip seviyor olması beni gururlandırıyor” dedi. (Haber Merkezi)