Yaş almış vatandaşlar hastalıklara karşı bilgilendirildi   | Güney Gazetesi Mersin

Yaş almış vatandaşlar hastalıklara karşı bilgilendirildi  

Yaş almış vatandaşlara yönelik hizmetlerini sürdüren Mersin Büyükşehir Belediyesi, kadınlar ve erkeklerde ilerleyen yaşlarda en çok görülen ‘prostat ve kadınlarda idrar kaçırma’ hastalıkları üzerine sağlık sistemine erişimde sıkıntı yaşayan vatandaşlar için bilgilendirme toplantısı düzenledi.  

Yaş almış vatandaşlar hastalıklara karşı bilgilendirildi  


Toplantı, Sağlık İşleri Daire Başkanlığı tarafından Yenişehir Emekli Evinde düzenlendi. Hastalıklarla ilgili merak ettikleri soruları Üroloji Uzmanı Op. Dr. Yusuf Çatar’a soran vatandaşlar, prostat ve kadınlarda idrar kaçırmaya ilişkin en güncel bilgiler hakkında bilgilendirildi.

 

VATANDAŞLAR, UZMANDAN HASTALIKLARA DAİR BİLGİLER EDİNDİ

 

Erkeklerde görülen prostat ve kadınlarda en sık görülen idrar kaçırmaya ilişkin bir sunum gerçekleştiren Op. Dr. Yusuf Çapar; hastalık belirtileri, önlemler ve tedavi şekillerine ilişkin konuştu. İleri yaşlardaki hastaların etraftan duyduğu bilgilerle hareket ettiğinin altını çizen Çapar, “Kaynağından, bu hastalıklar konusunda güncel bilgileri kazanmaları için böyle bir etkinlik düzenledik” dedi. Katılımcıların verilen bilgileri ilgiyle dinlediğini belirten Çapar, “İlerleyen zamanlarda bu tarz etkinlikleri daha da artıracağız. İnsanların bu bilgilere çok ihtiyacı varmış, bugün bunu gördük” şeklinde konuştu. 

  Hastalıkların çok yaygın olduğunu da belirten Çapar, insanların çekindiği ya da ulaşımda sorunlar yaşadığı için bu hastalıklara yeterince zaman ayırmadıklarını kaydetti.

 

“ÇARESİZLİK YAŞAMASINLAR, HER ŞEYİN BİR ÇARESİ VAR”

 

Emekli evinde böyle bir hizmetin olmasından vatandaşların da çok memnun kaldığını söyleyen Çapar, “Onlar çok sevindi, bu bizi de mutlu etti. Çekinmemelerini istiyorum. Çaresizlik yaşamasınlar, her şeyin bir çaresi var. Yalan ve yanlış bilgiler edinmesinler, her şeyin uzmanı vardır. Bazı bilgileri kaynağından öğrensinler. Doktora gitmekten çekinmesinler, çünkü doktor en yakın dostlarıdır ve en doğru tedaviyi orada alacaklardır” ifadelerine yer verdi.

  Tedavi almak isteyenlerin öncelikle aile sağlığı merkezlerine başvurmaları tavsiyesinde bulunan Çapar, “Orada ilk şikayetlerini dile getirebilirler. İhtiyaç duyulursa, ileri tetkik için uzman hekimlere yönlendireceklerdir. Ülkemizde insanlarımız aslında sağlık hizmetlerine çok rahat ulaşabiliyorlar. Bu tarz bilinçlendirmeleri artırabilirsek, insanlara daha sağlıklı bir hayat sunma şansımız olacak” dedi.

 

MERAK EDİLEN HER ŞEY SORULDU

 

  Toplantının çok verimli olduğunu söyleyen emekli vatandaşlardan Nilgün Hacıtalipoğlu, karşılıklı soru sormanın toplantıyı daha da verimli bir hale getirdiğini söyledi. Merak ettiği konuların burada yanıtlandığını söyleyen Hacıtalipoğlu, “Çok güzel bir etkinlikti. Bundan dolayı büyükşehir belediyesine teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

  Doktorların emekli evine gelerek yaşadıkları sorunlara dair bilgilendirme yapmalarından çok memnun kaldığını söyleyen emekli öğretmen Mahmut Gedik de, “Hekimlerimize çok teşekkür ediyoruz. Bugün hastanelerden randevu almak gerçekten çok zor. Burada ise doktorlar bize geliyor. Söyleyecek kelime bulamıyorum, çok teşekkür ediyorum. Herkes sorununu söylüyor ve cevabını alıyor. Çok güzel bir uygulama” şeklinde konuştu. (Haber Merkezi)