Hem öğreniyor hem kazanıyorlar | Güney Gazetesi Mersin

Hem öğreniyor hem kazanıyorlar

Akdeniz Belediyesi kültür ve sanat evlerinde verilen takı tasarım kursu, kadınlara hem işi öğretiyor hem de ekonomik katkı sağlıyor. Kadınlar, henüz kurs sırasında bile siparişler alırken, üretip sattıkları ürünlerle de aile bütçelerine katkı sağlıyor.

Hem öğreniyor hem kazanıyorlar


Akdeniz Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğüne bağlı kültür ve sanat evlerinde verilen takı kursu, kadınlara iş imkânı sunuyor. 2019 yılından bugüne kadar 831 kadın takı tasarım kursuna katılırken, yaptıkları ürünleri satma imkânı buldu. Henüz kurs sırasında bile çok sayıda sipariş alan kadınlar, sattıkları ürünlerle ailelerine ek geçim kaynağı yaratıyor. Ayrıca kadınlar zaman zaman da elde ettikleri ürünleri kentin kalabalık bölgelerinde kurulan sergilerde de satma fırsatı buluyor.

Takı kursu alan Salime Nitelik, okula başlayacak çocukları için kursa başvurduğunu söyledi. Kursa çocuklarıyla birlikte geldiğini kaydeden Nitelik, “Çocuklarım da kreşte eğitim alıyor. Burası bize terapi gibi geldi. Ev ortamından az da olsa uzaklaşıyoruz. Kurs çok güzel gidiyor. Keşke daha önce gelseydim. Burada yaptıklarımızı satıyoruz. Ufak da olsa çocuklarımın ihtiyaçlarını karşılıyor, evime katkıda bulunuyorum. Bütün kadınlar bu kurslara gelip, belediyemizin sunduğu imkândan yararlansın. Çok memnun kalacaklardır” dedi.

Kursiyer Emine Yılmaz ise, 2 yıldır kursa geldiğini söyledi. Hem çocuklara hem de kendilerine verilen eğitimden memnun olduklarını söyleyen Yılmaz,  “Burası bizim için bir ev gibi, adeta aile olduk. Evden çıktıktan sonra her şeyi geride bırakıyoruz. Kardeş gibiyiz, buradan çok memnunuz.  Geçenlerde bir arkadaşımız vefat etti. Biz burada 3 gün yas ilan ettik. Taziyeye başkanımız da geldi” diye konuştu.

Kurs öğretmenlerinden Aysel Yücesoy da Özgürlük Mahallesi Kültür ve Sanat Evi’nde 3 yıldır eğitmenlik yaptığını ifade etti. Kursiyerlerinin çok becerikli olduğunu ifade eden Yücesoy, “Burada kurs vererek takı yapmayı öğretiyorum.  Ondan sonra onlara siparişler alıyorum. Bu yolla az da olsa aile bütçelerine katkıda bulunuyorlar. Hem öğreniyoruz hem üretiyoruz. Sadece öğretmekle kalmıyoruz. Ben sürekli sipariş alıyorum. Bu sene belediyemiz ayrıca bize sergi imkanı sağlıyor. Bu sergilerde de kadınlarımız yaptıkları el ürünlerini satıyorlar. Bu kursa zaten kadınlarımız yoğun ilgi gösteriyor. Başvurumuz oldukça yüksek. Burada aile ortamındayız. Bütün dertlerimizi unutuyor, birbirimize destek oluyoruz. Kursa gelen kadınlar mutlu oluyor” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)