Kadın öğretmene “yırtmaç, açık yakalı gömlek” cezası | Güney Gazetesi Mersin

Kadın öğretmene “yırtmaç, açık yakalı gömlek” cezası

Mersin Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, özel eğitim veren bir okulda görevli kadın öğretmenlere “yırtmaçlı etek, kısa kollu tişört, yakası açık gömlek giydikleri” gerekçesiyle uyarı cezası verdi.  Eğitim-Sen’den, “Kadına yönelik her türlü ayrımcı tutum, davranış, baskı, mobing, şiddet karşısında durmaya devam edeceğiz. Laik eğitimden, laik yaşamdan asla vazgeçmeyeceğiz” açıklaması geldi.

Kadın öğretmene “yırtmaç, açık yakalı gömlek” cezası


ABİDİN YAĞMUR

Mersin’in Yenişehir ilçesindeki Hüseyin Polat Özel Eğitim Uygulama Okulunda görevli kadın öğretmenlerin okulda giyindikleri kıyafetler okul müdürlüğünce inceleme konusu yapıldı.

Okulun müdürü, daha önce sözlü olarak da tartıştığı bir kadın öğretmene 4 Ocak 2024 tarihinde uyarı cezası yazısını tebliğ etti.

Okul müdürü, söz konusu yazıda, devlet memurları kılık kıyafet yönetmeliğindeki bazı hükümleri hatırlattı. Özel eğitim kurumlarındaki kılık kıyafet genelgesine de atıfta bulunan okul müdürü, kadın öğretmenin ilgili genelgedeki kılık kıyafet esaslarına uymadığını belirterek “Aksine yüksek topuklu ayakkabı, dizüstü yırtmaçlı mini etek, askılı mini elbise, çok açık yakalı gömlek ya da buna benzer kıyafetler giyerek okula geldiğiniz tespit edilmiştir. Okul idaresinin sene başı öğretmenler toplantısında yapmış olduğu rencide edici olmayan uyarıları dinlemediğiniz, aynı tarz kıyafetlerle okula gelmeye devam ettiğiniz, dolayısıyla okuldaki uyum ve çalışma barışını bozduğunuz tespit edilmiştir” ifadelerine yer verdi.

 

EĞİTİM-SEN: AYRIMCILIĞIN VE ŞİDDETİN KARŞISINDAYIZ

 

Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Mahmut Sümbül, “Bakanlığın; kadın öğretmenlerin, kadın eğitim emekçilerinin, kadın çalışanların kılık ve kıyafetlerini takıntı hale getirerek laik yaşamı dizayn etme çabaları önlük meselesinde büyük bir dirençle karşılaşınca okullarda bu durumdan vazife çıkaran liyakatsiz okul yöneticileri kadın çalışanların etek boyları, kadın gömleklerinin yakaları, kadın elbiselerinin kol uzunluğuyla uğraşmaya başladı. En son Hüseyin Polat Özel Eğitim Uygulama Okulunda okul müdürü tarafından kadın eğitimcilere yırtmaçlı etek, kısa kollu tişört, yakası açık gömlek giymek gerekçesiyle uyarı cezası verildi. Eğitim emekçilerinin kendi kararlarını veremeyeceğini, gayrı ahlaki tutumlarda bulunacaklarını düşünen bu aciz zihniyet kıyafet meselesiyle kadını çalışma yaşamında baskı altına almaya, kadını kişiliksizleştirmeye; “itaat et rahat et” anlayışıyla kadınsız iş yerleri yaratmaya çalışan düşünceyi biz uzun zamandır tanıyoruz. Eğitim-Sen olarak kadına yönelik her türlü ayrımcı tutum, davranış, baskı, mobing, şiddeti karşısında durduk, durmaya da devam edeceğiz. Kadın emekçilerin giyimlerini/kuşamlarını denetleyen, dizayn eden bu zavallı odaklarla filli meşru, hukuki alanda her türlü mücadeleyi sürdüreceğiz. Laik eğitimden, laik yaşamdan asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.


  Kadın öğretmene “yırtmaç, açık yakalı gömlek” cezası