Gazetecilere eğitim semineri | Güney Gazetesi Mersin

Gazetecilere eğitim semineri

Gazeteci Foto Muhabiri Muammer Tan, Mersinli basın mensuplarına haber fotoğrafını değerli kılacak unsurların ipuçlarını verdi. Mersin’in sahip olduğu imkanlarla fotoğraf içeriğine yönelik büyük potansiyel taşıdığını belirten Tan, doğru bakış açılarıyla çekilecek fotoğrafların ulusal ve uluslararası arenada kent tanıtımına da büyük katkı sunacağına işaret etti.

Gazetecilere eğitim semineri


Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) ile Mersin Gazeteciler Cemiyeti işbirliğinde 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Gazeteci Foto Muhabiri Muammer Tan tarafından ‘Haber Fotoğrafını Değerli Kılan Unsurlar’ konulu eğitim semineri düzenlendi. Seminere basın mensuplarının yanı sıra MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, Meclis Başkanı Hamit İzol, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cem Bucuge, 29 No’lu Kırtasiye, Matbaa, Reklam Ajansları ve Basın Yayın Hizmetleri Meslek Komitesi Meclis Üyesi Görkem Aksoy ile Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Rüstem Kaya Tepe de katıldı.

Sunumunda etkili bir haber fotoğrafı için dikkat edilmesi gereken konulara değinen Muammer Tan, teknik yönü yanında fotoğrafın değer oluşturabilmesi için estetik kaygılar taşıması, duygu içermesi, kimi zaman yakın çekim tekniği kullanıp kimi zaman sıra dışı kareler yakalanmasının önemini vurguladı. Çatışma ve zıtlıkların haber fotoğrafını değerli kılan bir diğer unsur olduğuna işaret eden Tan, şöhretin de her zaman değer oluşturacağını, şöhretli kişiler ya da şöhretli yapılarla kurulan bir haberin etkisinin de yüksek olacağını söyledi. Zamanındalık, konuya uygunluk, doğru açı gibi teknik detaylara da değinen Tan, sözlerini “Doğru gözle bakarsanız doğru kareleri yakalarsınız” diye tamamladı. (Haber Merkezi)