Yeşil enerji hamlesi | Güney Gazetesi Mersin

Yeşil enerji hamlesi

Mersin Yenişehir Belediyesi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Enerji Günleri’nde konuşan Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Belediye olarak kullandıkları enerjinin yüzde 70’ini güneşten elde edecekleri projeyi kısa sürede hayata geçireceklerini söyledi.

Yeşil enerji hamlesi


Mersin Yenişehir Belediyesi “Geleceğin Enerjileri, Yarının Dünyası” sloganıyla 2. Enerji Günleri’ni düzenledi. 2. Enerji Günleri kapsamında yapılan “Geleceğin Enerjileri Yenişehir’de” panelinde Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, sürdürülebilir bir Yenişehir için hayata geçirdikleri çalışmaları anlattı. 

Özyiğit, kentlerde nüfusun hızla arttığını ve bunun da ulaşım, çevre, sağlık, enerji ve su yönetimi gibi pek çok sorunu beraberinde getirdiğine dikkat çekti. İklim değişikliği, enerji kaynaklarının sınırlılığı ve çevresel etkilerini işaret eden Başkan Özyiğit, “Daha akıllı ve verimli enerji kullanımı kaçınılmaz bir gereklilik haline geldi.” dedi. Yenişehir Belediyesi olarak kullandıkları enerjinin yüzde 70’ini güneşten elde etmek için hayata geçirecekleri proje ile ilgili bilgi veren Başkan Özyiğit, “Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi ve Yenişehir Belediyesi Özgecan Aslan Tesisleri ve Yenişehir Belediyesi BETEM’de yenilenebilir enerji kullanımı için dış kaynaklı ve uygun geri dönüşümlü finansman kaynağını temin ettik. Kuracağımız güneş enerjisi santralleri ile binalarımız kendi enerjilerini karşılayacak. İlk etapta Belediyemizin kullandığı enerjinin yüzde 70’ini güneşten elde edeceğiz. Ayrıca yenilenebilir enerji ile enerjisi sağlanan yeşil şarj istasyonları kuracağız. Ardından araç filomuzu elektrikli olarak yenileyecek ve bununla birlikte Belediyemiz mobilitesinde kullanılan yakıtların karbon emisyonunu da düşüreceğiz” diye konuştu.

“KENTİMİZİN DİJİTAL İKİZİNİ OLUŞTURDUK”

 

Akıllı şehircilik çalışmaları hakkında bilgi veren Başkan Özyiğit, “Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının beş yılda yaptığı, bir kentin akıllı şehir kabiliyetleri değerlendirilerek olgunluk seviyesinin tespit edildiği ve olgunluk seviyesinin iyileştirilmesi için öneriler sunulduğu Akıllı Şehir Olgunluk Değerlendirme Modeli’ne katılan Türkiye’deki ilk ilçe belediyesi olduk. Mersin Yenişehir Belediyesi Akıllı Şehirler Stratejik Plan 2030’u hazırladık.  Kentimizin dijital ikizini oluşturduk. Bu model ile simülasyonlar gerçekleştirecek, projeler ile ilçemizin gerçek işleyişi, altyapısı ve kaynakları dijital ortamda canlandıracağız” şeklinde konuştu.

YENİŞEHİR BELEDİYESİ LEED SERTİFİKALI BİNALARI TEŞVİK ETTİ

 

Yenişehir Belediyesi olarak yeşil binaların inşa edilmesi için öncülük ettiklerini dile getiren Başkan Abdullah Özyiğit, “2021 yılında Beceri Temelli Eğitim Merkezi’mizi (BETEM) çevre dostu binalara verilen LEED Sertifikası’na uygun olarak inşa ettik. Şu anda gold seviyesinde ama orada enerjiyi güneşten elde edeceğiz ve sertifikayı platin seviyesine yükselteceğiz. Yaşadığımız deprem felaketi hala hafızalarımızda. Depremden sonra vatandaşlar nasıl bir binada oturduğunu sormaya başladı. Herkes güvende olup olmadığını doğal olarak bilmek istiyor. LEED Sertifikalı binamız bir örnek oldu. Ardından bunu teşvik etmeye başladık. 15 kat üstü binalarda LEED Sertifikası’nı zorunlu hale getirdik. Maliyeti yüzde 7-8 artırabiliyor ancak kalite ve sürdürebilir olma noktasında büyük katkılar sağlıyor. Kentimizde 20’ye yakın proje LEED Sertifikası’na uygun olarak yapılıyor. Sürdürülebilirlik konusunda ortak bir bakışın hakim olması gerekiyor. Bilim ve teknolojiden uzaklaşmadan bilimsel temeller çerçevesinde çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)