Öğretmen çalıştayı tamamlandı | Güney Gazetesi Mersin

Öğretmen çalıştayı tamamlandı

Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, Avrupa Birliği Finansmanında, öğretmenlerin mesleki gelişimine yönelik dijital eğitim ekosisteminin kurulması ve Bakanlığın bu yöndeki kurumsal kapasitesinin artırılması amacıyla Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ile UNICEF işbirliğinde yürütülmekte olan IPA III Öğretmen Eğitimi Dijital Ekosistemi projesinin "Öğretmen Eğitimi İzleme ve Değerlendirme Sistemi’’ çalıştayına katıldı. 

Öğretmen çalıştayı tamamlandı


Çalıştay, İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş’un selamlama konuşması ile başladı.

Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş konuşmasında, ''Öğretmenlik, kendine özgü ilke ve uygulama yöntemleriyle profesyonel bir meslektir. Bakanlığımızın Öğretmen Yetiştirme programları ülkenin ihtiyacına ve alandaki çağdaş gelişmelere uygun olarak düzenleniyor. Araştıran, sorgulayan bilgiye ulaşan, en önemlisi öğrenmeyi öğrenen, bunun yanında çağın değişimlerini takip eden,  teknolojiyi kullanabilen topluma ve çevresine duyarlı bireyler, değerlerini yaşatan öğretmenlerimizle "nasıl bir eğitim" sorusuna cevap verebiliriz.'' dedi.

Çalıştay, UNICEF temsilcisi Doç. Dr. Mehmet Buldu, Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Mustafa Canlı, Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Cevdet Vural’ın konuşmalarını yapmaları ile devam etti. 

Konuşmaların ardından, Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sayın Alipaşa Ayas ve İlker Kalender ÖEDİS çerçevesinin sunumlarını gerçekleştirdiler.

Öğretmen Eğitimi İzleme ve Değerlendirme Sistemi programında, 8 farklı ilde öğretmen öğrenme laboratuvarı kurulması, dijital öğretmen eğitimi modülleri geliştirilmesi, dijital öğretmen yeterlik çerçevesi oluşturulması, dijital öğretmen eğitim platformu kurulması, 200 bin öğretmen dijital becerilerin geliştirilmesi eğitimine alınması ve dijital öğretmen mesleki gelişim izleme sistemi kurulması amaçlanıyor. (Haber Merkezi)