İlaçta yeni kriz kapıda | Güney Gazetesi Mersin

İlaçta yeni kriz kapıda

Mersin Eczacı Odası Başkanı Aliye Akgül Aydın, ilaç firmaları, ilaç dağıtım firmaları ve eczaneler arasındaki bazı anlaşmazlıklar nedeniyle yeni bir ilaç krizi yaşanabileceğini söyledi. Aydın, “Ödemesini 90 gün sonra alacağımız binden fazla kalem ilaçta, 60 günde ödeme yapmaya zorunlu tutulmaktayız. Bu ilaçlar çoğunlukla yüksek maliyetli onkoloji ilaçlarıdır. Elbette bizler bu darboğazdan geçerken sadece eczanelerimiz için değil bundan etkilenecek olan hastalarımız için de tedirginiz” dedi.

İlaçta yeni kriz kapıda


ABİDİN YAĞMUR

Mersin Eczacı Odası Başkanı Aliye Akgül Aydın, Türkiye’deki ilaç üreticisi firmalar ile eczaneler arasında yaşanan sorunların kısa vadede yeni bir ilaç krizine neden olabileceği uyarısında bulundu.

“Son yıllarda içinde bulunduğumuz enflasyon ortamında; eczanelerimiz kapanma noktasına gelmiş, bunun engellenmesi için yaptığımız tüm çağrılar cevapsız kalmış ve maalesef eczaneler kaderine terk edilmiştir” diyen Aliye Akgül Aydın, 2009 yılından bu yana  dönemsel Avro değerinin 8 kat artmış olmasına rağmen İlaç Fiyat Kararnamesindeki baremlerin sadece 3 kat artırıldığını söyledi.

Aydın, “Sonuç olarak; tek başına yapılan zamlar, eczane kâr marjlarını düşürmekten ve sanayinin cebini doldurmaktan öteye gitmedi. İlaç firmaları, Kamu Kurum İskontosu uygulanmayan veya eksik uygulanan ilaçların sayısını her geçen gün artırarak, bu iskontoları ödemek için karışık sistemler tasarlayarak ve eczacıları bu sisteme zorlayarak eczacının karşısında yer almaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.

 

FİRMALAR, ONKOLOJİ İLAÇLARINDA VADEYİ DÜŞÜRMEK İSTİYOR

 

İlaç firmaları ve ilaç dağıtım kanalları arasında çözümlenmesi gereken konuların, eczacılar ve eczane ekonomileri üzerinden giderilmeye çalışılmasının hizmet süreçlerini ciddi şekilde baltaladığına değinen Aydın, “Eğer çözüm sağlanamaz ise çok büyük bir halk sağlığı probleminin ortaya çıkması kaçınılmaz olacaktır.  Ödemesini 90 gün sonra alacağımız binden fazla kalem ilaçta, 60 günde ödeme yapmaya zorunlu tutulmaktayız. Hatta bu süre 45 veya 30 günde kadar düşmektedir. Eczanelerimizin zaten ekonomik bir çıkmazda olduğu bu süreçte, eczane ekonomilerine bir darbe de ödeme sürelerindeki bu farklılık vurmaktadır. Hatta bu bin kalem ilacı, hastalara nispeten daha fazla sunan eczanelerimiz dağıtım kanalları tarafından adeta gözden çıkarılmış durumdadır. Bu, bizler için kabul edilemez bir tavırdır. Ayrıca, bu ilaçlar çoğunlukla yüksek maliyetli onkoloji ilaçlarıdır. Elbette bizler bu darboğazdan geçerken sadece eczanelerimiz için değil; eczanelerimiz, ödeme süresi farklılıklarını finanse edememeye başladığında bundan etkilenecek olan hastalarımız için de tedirginiz. Çünkü yakın zamanda bu ilaçları karşılayabilecek ekonomik güçte eczane bulmakta zorlanacağız” dedi.

 

“DAĞITIM ŞİRKETLERİ İSKONTO ORANLARINI VE VADELERİ DÜŞÜRMEK İSTİYOR”

 

Eczanelerin zor bir süreçten geçtiği bugünlerde ilaç dağıtım kanallarının iskonto ve vadeleri düşürmek istediğini belirten Aydın, “İlaç firmalarının ve ilaç dağıtım kanallarının kendi kazançlarını artırmaya çalışırken, gözlerini her fırsatta eczanelerimizin zaten yok olma noktasına gelmiş karlılıklarına dikmeleri kabul edilemez bir durum. İlaç dağıtım kanallarının, eczaneler arasında sağladığı kar oranlarına göre ayrım yapmasını ve eczaneleri ekran kapattıracak zorlamalara maruz bırakmasını reddediyoruz” ifadelerini kullandı.