Çocuklar tiyatroyla buluşuyor | Güney Gazetesi Mersin

Çocuklar tiyatroyla buluşuyor

Anamur’dan Mut’a,Silifke’den Çamlıyayla’ya kadar ‘Tiyatro izlemeyen çocuk kalmasın’ diye ilçe ilçe gezerek her hafta ilköğretim çağındaki çocukları tiyatro ile buluşturan Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun bu haftaki durağı Erdemli ilçesi oldu. Geleneksel Türk tiyatrosundan pek çok karakterin olduğu ‘Dünyanın Eski Zamanlarında’ oyunu ile Şehir Tiyatrosu, ilçe okullarından toplam 866 çocuğun ilk defa tiyatro ile tanışmasını sağladı.

Çocuklar tiyatroyla buluşuyorMersin Büyükşehir Belediyesi’nin Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’na bağlı Şehir Tiyatrosu bünyesinde başlattığı ‘Tiyatro izlemeyen çocuk kalmasın’ projesinin yeni durağı Erdemli ilçesi oldu. Özellikle kırsal ve dezavantajlı bölgelerde daha önce tiyatro izlememiş çocukları tiyatro ile buluşturan Büyükşehir, her hafta yüzlerce çocuğa ulaşarak hem kültür ve sanatla iç içe olmalarını hem de keyifli zaman geçirmelerini sağlıyor.

Nasreddin Hoca ve karısı, Laz tiplemesi gibi geleneksel Türk tiyatrosundan pek çok karakterin olduğu ‘Dünyanın Eski Zamanlarında’ oyunu ile bu hafta Erdemli Kültür Merkezi’nde oynayan Şehir Tiyatrosu; Selviler, Tömük Yeşildere, Limonlu, Sarıyer, Cumhuriyet, İlemin, Kocahasanlı Merkez, Dağlı ve Esenpınar İlkokulu’ndan gelen toplam 866 çocuğun yüzünü güldürdü.

 

“ANAMUR’DAN ÇAMLIYAYLA’YA KADAR ÇOCUKLARIMIZI TİYATRO İLE BULUŞTURDUK”

 

Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu oyuncularından Mustafa Dincir, Erdemli ilçesindeki çocuklara gösterim yaptıklarını kaydederek, “2 gün boyunca yaklaşık 900 çocuğumuza ulaştık. Daha önceki haftalarda da Anamur, Silifke, Çamlıyayla, Bozyazı gibi ilçelerimizde ilk defa tiyatro izleyen çocuklarımızla birlikte olduk” dedi. Oyunun köylerde oldukça yankı bulduğunu ve çocukların oyunu çok sevdiğini aktaran Dincir, “Oyunumuz tam anlamıyla çocuklara hitap ediyor. Oyun bittiğinde oyundaki tiplemeleri canlandırmaları, buradan neşeyle çıkmaları ve ilk defa tiyatro izliyor olmaları bizi çok mutlu ediyor” sözlerine yer verdi.

 

“İLK DEFA TİYATRO İZLEYEN ÇOCUKLARLA TEMASA GEÇTİĞİM İÇİN MUTLUYUM”

 

Çocukların tiyatroyu çok büyüleyici bulduğunu dile getiren Dincir, çocukların tiyatro ile buluşmasının faydalarıyla ilgili de, “Çocuklar buraya geldiğinde bunun bir oyun olduğunun bilinciyle geliyor ama illüzyona açık bir şekilde geldiği için tiyatro ile buluşması mükemmel bir durum. Çünkü yukarıdan balonlar iniyor, renkler, ışıklar değişiyor. Oyuncu farklı sesler ve farklı tiplemeler canlandırıyor. Onu hem sosyal biri yapıyor hem de dışarı çıktığında arkadaşına oyunu taklit ederek iyi bir özlemci yapıyor” diye konuştu. Çocukların oyunu çok sevdiğini ve oyunda yer alan karakterlerin bu coğrafyadan insanlar olduğu için oyunun çok samimi bulunduğunu aktaran Dincir, “7’den 70’e seyirci bu koltuklara istekli bir şekilde oturduğunda o enerji ile oyun güzel başlayıp güzel bitiyor. Çocuklarımız da büyük bir hevesle tiyatro izlemeye geliyor” dedi. Birkaç aydan beri köylere turneye gittiğini kaydeden Dincir, ilk defa tiyatro izleyen çocuklarla temasa geçtiği için mutlu olduğunu belirtti. (Haber Merkezi)