Akdeniz Belediyesi Etüt Merkezi’nde<br>400 genç sınava hazırlanıyor | Güney Gazetesi Mersin

Akdeniz Belediyesi Etüt Merkezi’nde
400 genç sınava hazırlanıyor

Akdeniz Belediyesi’nin hizmete açtığı Türkiye’nin en havalı Etüt Merkezi, öğrencileri üniversite hayallerine kavuşturuyor. Metropol Gökdelen binasında hizmet veren ve geçen yıl 127 öğrencinin çeşitli üniversitelerin bölümlerine yerleştiği Etüt Merkezi’nde, bu yıl ise uzman eğitmenler gözetiminde sayısal ve eşit ağırlık alanlarında kurs alan 400 genç üniversite hedefine emin adımlarla ilerliyor.

Akdeniz Belediyesi Etüt Merkezi’nde<br>400 genç sınava hazırlanıyorAkdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, eğitimde fırsat eşitliğini sağlayarak imkanı kısıtlı veya olmayan öğrencilere kurs imkanı sağladı. Bu desteklerden biri de Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğüne bağlı ve Gökdelen İş Merkezi 29’uncu katta hizmet veren Etüt Merkezi. Merkezde bugün itibariyle lise mezunu 400 öğrenciye eşit ağırlık ve sayısal alanlarda uzman eğitmenler gözetiminde ücretsiz üniversite sınavına hazırlık kursu veriliyor.

 

ÖĞRENCİLER ETÜT MERKEZİNDEN MEMNUN

 

Daha önce çok az sayıda öğrencinin üniversiteye yerleştiği Akdeniz’de, geçen yıl sadece belediyenin etüt merkezinden 127 öğrenci üniversitelerin çeşitli bölümlerine yerleşerek büyük bir başarıya imza attı. Mersin Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde verilen kurslar sayesinde sınavlara hazırlanan öğrenciler, eğitimde sağlanan fırsat eşitliği sayesinde yaşıtlarıyla rekabet etme fırsatı yakaladı.

Etüt Merkezi’ne geçen yıl başladığını belirten öğrencilerden Elif Öner; “Benim belirli hedefim vardı. O hedefe ulaşabilmek için buradan faydalanmak istedim. Kurs sayesinde daha fazla bilgi sahibi oldum, konuları burada daha iyi öğrendim. Hedefim polis olmak. Kursta bu konuda bana çok yardımcı oluyor. Daha önce hiç matematik çözemiyordum. Şimdi ise matematiği iyi anlıyorum ve soruları rahat çözebiliyorum.” diye konuştu.

Öğrencilerden Gülcan Çelikten de kursa geçen yıl da katıldığını ancak istediği bölümü kazanamadığı için bu yıl yeniden geldiğini anlattı. Kursu, kültür ve sanat evlerindeki öğretmenlerden duyduğunu söyleyen Çelikten; “Geçen yıl geç başladığım için istediğim bölümü kazanamamıştım. Kurs hem sosyalleşme hem de derslerim açısından eksiklerimi kapattı. Hedefim Akdeniz Üniversitesi Diş Hekimliği. Daha önce evde çalışmak zorundaydım ama kursu duyunca çok mutlu oldum. Buraya başlayınca da daha iyi yerlere geldim” ifadelerini kullandı.

 

“BİRÇOK ÖĞRENCİMİZ ÜNİVERSİTELERİMİZİN ÖNDE GELEN BÖLÜMLERİNE YERLEŞTİ”

 

Etüt Merkezi’nin matematik öğretmenlerinden Osman Türk de geçen yıl kurs merkezinde 402 öğrencinin eğitim aldığını dile getirdi. Bu öğrencilerden 127’sinin çeşitli üniversitelere yerleştiğinin altını çizen Türk; “Merkezde bu yıl 400 öğrencimiz var. İnşallah bu yıl 400 öğrencimizin tamamını üniversitelere yerleştirmek istiyoruz. Geçen yıl Türkiye dereceleri kıran öğrencilerimiz oldu; tıp, hukuk, iktisat gibi bölümleri kazananlar var. Birçok öğrencimiz üniversitelerin önde gelen bölümlerine yerleşti. Bu yıl da en iyi sıralamaları ve en yerleri kazanacaklarına inanıyorum. Akdeniz’in kaderi de geleceği de gençlerimizin ellerinde. Gençlerimiz, Akdeniz’in kaderini de geleceğini de değiştirecek” ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)