TÜİK’in enflasyonu emekliyi ezdi | Güney Gazetesi Mersin

TÜİK’in enflasyonu emekliyi ezdi

Emekli maaş zammı için enflasyon rakamları bekleniyordu.  TÜİK’in yıllık enflasyonu yüzde 64,77 olarak açıklamasının ardından SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına yüzde 37.57, memur maaşlarına ve emekli memur aylıklarına ise yüzde 49.25 oranında zam yapılması kesinleşti. TÜİK’in oranının gerçeği yansıtmadığını dile getiren Mersin’deki emekli dernekleri ‘insanca yaşanacak ücret’ taleplerini yineledi.

TÜİK’in enflasyonu emekliyi ezdi


 

ELVAN KONUK

Yıllık enflasyon TÜİK’e göre yüzde 64,77, ENAG’a göre ise yüzde 127,21 oldu. İki rakam arasındaki makasa tepki gösteren emekliler açıklanan zam oranının beklentilerinin altında kaldığını söyledi. TÜİK’in enflasyon oranını protesto etmeye hazırlanan emekli dernekleri Mersin’den saraya seslerini duyurmak için sokakta olacaklarını belirtti.

CANPOLAT: “TÜİK RAKAMLARI UYDURMADAN İBARET”

 

TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranının gerçeği yansıtmadığını belirten Tüm Emeklilerin Sendikası Mersin Şube Başkanı Oktay Canpolat, en az 25 bin liralık maaş talebiyle emeklilerin sokağa çıkacağını söyledi. Canpolat, “TÜİK’in açıkladığı rakam aynı zamanda Mehmet Şimşek’in de ‘Enflasyonu önümüzdeki dönemde düşüreceğiz’ söylentisi uydurmadan ibaret olmaktan başka hiçbir şey değil. Biz bu gerçeği yaşamın içerisinde iliklerimize kadar hissederek yaşıyoruz, çünkü her gün her şeye alabildiğine zam geliyor. Hatta yakın zamanda açıklanan asgari ücretle birlikte hem temel gıda maddelerine hem de akaryakıta her şeye zam geldi. Bu anlamıyla TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamı uydurmaktan ibaret” dedi.

 

“EMEKLİNİN HARİCİNDE HERKES KONUŞUYOR”

 

Emeklilerin yüksek enflasyon ve zamlar karşısında yaşamlarının kabusa döndüğünden söz eden Canpolat, “Bugün emekliler ayakta, hepsi ayağa kalkmış vaziyette. Basını ve AKP’li yetkilileri dinliyoruz, emeklinin haricinde herkes konuşuyor, müneccim gibi emekliye yapılacak zam tahmini yapılıyor. Biz buradan herkesi uyarıyoruz sakın emeklileri göz ardı etmeyin, sakın emeklilerin geleceğiyle, onuruyla oynamayın, kimse emekli maaşları üzerinde rakamlar belirtmesin. Burada insanca yaşayacağımız bir maaş istiyoruz. Her şeyden önce biz geçen dönemde yapılan 8 bin 77 liralık ek ödemenin emeklilere yansıtılmasını istiyoruz. İkinci talebimiz de enflasyon artı refah payı üzerinden artışı gerçekleştirerek en az 25 bin TL’lik bir maaş talebiyle birlikte sokağa çıkacağız. Cumartesi günü Türkiye’nin her yerinde emeklilerin sendikası olarak sokağa çıkıp emeklilerin taleplerini dile getireceğiz. Sesimizi iktidara duyuracağız. Sadaka değil toplu sözleşme istiyoruz biz. Bu anlamıyla da bugün iktidarın önerdiği rakamlar çok komik ve gerçekten bir çalışanın bir emeklinin tek başına insanca yaşayabileceği bir ücret değil. İnsanca yaşam taleplerimizi her gün her yerde söyleyemeye devam edeceğiz ve gerçekten emekliler ayakta” ifadelerini kullandı.

KURT: “EVDE ÇALIŞILMIŞ BİR SONUÇ AÇIKLANDI”

 

2021 Tüm Emekliler Sendikası Mersin Şube Başkanı Hüseyin Kurt ise TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranının gerçek enflasyon oranının yüzde 99,9 eksiğini yansıttığını belirtti. Kurt, “ENAG dahi açıkladığı rakam ile bizim günlük hayatta yaşadığımız mutfak enflasyonu arasında bile fark var. ENAG mutfak enflasyonundan daha aşağıda bir rakam açıkladı. Bilimsel olarak verilere bakıldığında yine ENAG normal diyebileceğimiz bir değerlendirme. TÜİK her zaman olduğu gibi bizi yanıltmadı. Birilerinin isteği üzerine evde çalışılmış bir sonuç açıkladı” diye konuştu.

 

“EMEKLİLER İNSANCA YAŞAM TALEBİYLE SOKAĞA ÇIKIYOR”

 

Emeklilerin insanca ücret talebiyle bugün sokağa çıkacağını belirten Kurt, “Emeklilerin insanca yaşayabilmesi için kendilerinin açıkladığı bu rakamın yüzde 40 fazlası olmasını talep ediyoruz. En düşük emekli maaşının yaklaşık 23 bin lira civarında olmasını talep ediyoruz. Kiraların 10-15 bin lira olduğu bir şehirde yaşıyoruz. Bahsedilen yüzde 37 ve yüzde 49’luk zam bizim insanca yaşama sınırımızın çok altında kalıyor. Aldığımız maaş ne kiramıza ne faturalarımıza yetiyor. Bütün emeklilere seyyanen zam yapılmalı, kök maaş uygulamasından vazgeçilerek emeklimizin insanca yaşayacak ücrete kavuşması gerekiyor. İnsanca yaşayacak bir ücret talebiyle Türkiye Emekliler Derneği, Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği ile birlikte ortak bir basın açıklaması yapacağız. Mutfağımızda yangın var diyerek Ankara’ya saraya sesimizi duyurmaya çalışacağız” şeklinde konuştu.