Tabip Odası’ndan salgın uyarısı | Güney Gazetesi Mersin

Tabip Odası’ndan salgın uyarısı

Mersin Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Nasır Nesanır, solunum yolu hastalıklarına bağlı ciddi bir salgınla karşı karşıya olunduğuna dikkat çekti.  Toplu taşıma araçlarında ve toplu yaşam alanlarında maske kullanılması gerektiğini söyleyen Nesanır, “Son haftalarda özellikle hastane acillerinde olağan dışı yoğunluklar yaşanmaktadır. Salgın sönümlenmediği sürece hem toplumun hem de sağlık çalışanlarının sağlığı tehlike altındadır. Belediyeler ve yerel kuruluşlar gerekli önlemleri almalıdır” dedi.

Tabip Odası’ndan salgın uyarısı


 

ELVAN KONUK

Son haftalarda hastanelerde yoğunluk yaşandığını belirten Mersin Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Nasır Nesanır, salgın hastalık olduğunu söyleyerek yapılması gerekenler konusunda uyardı. Nesanır, “Solunum yolu hastalıklarına bağlı ciddi bir salgınla karşı karşıyayız. Toplu taşıma araçlarında ve toplu yaşam alanlarında maske kullanımı önemlidir” dedi.

 

“BİLİMSEL ÖNLEMLERLE SALGINLARI EN AZ ZARARLA ATLATMAK MÜMKÜN”

 

2020 yılında başlayan Covid-19 salgınını hatırlatan Nesanır, “Pandeminin başlangıcından üç buçuk yıl sonra COVID-19, diğer solunum yolu hastalıklarıyla birlikte ülkemizde halen etkisini sürdürmektedir. Yaşadığımız her salgından zararla çıksak da Mersin Tabip Odası olarak toplum sağlığı öncelenerek alınacak bilimsel önlemlerle salgınları en az zararla atlatmanın mümkün olduğunu; salgınlarla mücadelenin yalnızca hastanelerde olamayacağını, toplumun ve kurumların da katılımıyla alınacak bazı önlemlerin, hastalığın daha çok kişiye bulaşmasını önleyeceği gibi ölümleri de engelleyeceğini uzun zamandır belirtmekteyiz. Doğru salgın yönetimiyle ayrıca sağlık sistemindeki yük azalacağı için diğer hastalara da daha etkili müdahale sağlanabilir” ifadelerini kullandı.

 

“HEM TOPLUM HEM SAĞLIK ÇALIŞANLARI TEHDİT ALTINDA”

 

Mersin Tabip Odası olarak, kış aylarına girerken özellikle solunum yolu enfeksiyonların oluşturduğu salgınlara karşı uyarıda bulunduklarını belirten Nesanır, koruyucu önlemlerin arttırılması gerektiğini daha önce dile getirdiklerini söyledi. Nesanır,  “Şu ana kadar uyarılarımızın dikkate alınmamasının sonucunda grip virüsü (H1N1), COVID-19 (J1.N varyantı), Respiratuvar Sinsityal Virüs (RSV) ve mycoplasma pneumoniae gibi etkenlerin sorumlu olduğu tahmin edilen ciddi bir salgınla karşı karşıyayız. Son haftalarda özellikle hastane acillerinde olağan dışı yoğunluklar yaşanmakta; bu yoğunluklar sağlık çalışanlarını tüketirken hastalara da daha az zaman ayrılmasına, zamanında ve yeterli sürede muayene edilememesine, enfekte olmayan hastalara da hastalık bulaşmasına neden olabilmektedir. Salgın sönümlenmediği sürece hem toplumun hem de sağlık çalışanlarının sağlığı tehlike altındadır. Ancak her zaman söylediğimiz gibi özellikle toplu taşıma gibi kapalı ve dar alanlarda maske, havalandırma, fiziksel mesafe gibi basit önlemler dahi birçok insanın hasta olmasını engelleyecek, yeterli sürede sağlık hizmeti almasını sağlayacak, hatta yaşamını kurtarabilecektir. Belediyeler ve yerel kuruluşlar gerekli önlemleri almalı, ücretsiz maske sağlanmalı ve maske kullanımı teşvik edilmeli” şeklinde konuştu.