Kadınlara sağlık eğitimi | Güney Gazetesi Mersin

Kadınlara sağlık eğitimi

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Uluslararası Göç Örgütü (IOM) işbirliğiyle, Tarsus’a bağlı Atgirmez Mahallesi’nde yaşayan göçmen ve yerleşik halktan kadınlara, ‘Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddet’, ‘Kadın Üreme Sağlığı’ ve ‘İlişkilerde Güvenlik’ konulu eğitim düzenlendi.

Kadınlara sağlık eğitimi


Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Uluslararası Göç Örgütü (IOM) iş birliğiyle, Tarsus’a bağlı Atgirmez Mahallesi’nde yaşayan göçmen ve yerleşik halktan kadınlara, ‘Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddet’, ‘Kadın Üreme Sağlığı’ ve ‘İlişkilerde Güvenlik’ konulu eğitim düzenlendi.

Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı ile Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’na bağlı Sosyal Uyum Merkezi’nin de katkılarıyla yapılan sunumda, göçmen topluluğu ve yerleşik vatandaşların sosyal uyumunu güçlendirmek için Atgirmez Kadın ve Çocuk Atölyesi’nde yapılan eğitime 100 kadın katıldı. Eğitimle eş zamanlı olarak, çocuklarla kesme-yapıştırma-boyama ve puzzle çalışması yapıldı.

Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’na bağlı Atgirmez Kadın ve Çocuk Atölyesi Birim Sorumlusu ve Okul Öncesi Öğretmeni Ela Canbolat, eğitimin uzman kişiler tarafından yapıldığını kaydetti.

Canbolat, “Uluslararası Göç Örgütü ile birlikte, Atgirmez Kadın ve Çocuk Atölyesi’nde kadınlara ve çocuklara yönelik sosyal uyum amaçlı çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi. Bu etkinliklere kadınlar gelen misafirlerle birlikte katılırken, çocuklar ayrı bir ortamda birbirinden farklı sanatsal etkinlikler gerçekleştirdiler” diye konuştu.

Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’na bağlı Sosyal Uyum Merkezi’nde görev yapan Sosyolog Nazire Büyükgürses ise, “Bugün IOM’in desteğiyle birlikte, alanında uzman kişilerin eğitim verdiği; Toplumsal Cinsiyete Dayalı Şiddet, Kadın Üreme Sağlığı, İlişkilerde Güvenlik konulu farkındalık oturumları yapıldı. Etkinliğe gelen kadınlar bilinçlendirildi” sözlerine yer verdi. (Haber Merkezi)