Hem teorik hem uygulamalı eğitim | Güney Gazetesi Mersin

Hem teorik hem uygulamalı eğitim

Mersin Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren MERCEK Eğitim Merkezlerinde açılan meslek edindirme kursları teorik ve uygulamalı eğitimlerle kursiyerlere iş kapısı oluyor. 46 yaşındaki Engin Kantarcıoğlu, aldığı kursun ardından hasta bakıcı olarak çalışmaya başladı.

Hem teorik hem uygulamalı eğitim


Mersin Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların hem sosyal ve ekonomik hayatta daha aktif olabilmesi, hem de artan iş bulma sorununa alternatif çözümler yaratması amacıyla açtığı meslek edindirme kurslarıyla istihdam imkânları yaratmaya devam ediyor.

Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Şube Müdürlüğü’ne bağlı MERCEK Eğitim Merkezlerinde açılan meslek edindirme kursları sayesinde kariyer anlamında kendine yeni fırsatlar yaratmak isteyen kursiyerler, hem teorik hem de uygulamalı eğitim programlarıyla iş gücünün gerektirdiği niteliklere kavuşuyor. Sektörel anlamda da iş gücünün geliştirilmesine katkı sağlayan Büyükşehir, iş kolunun gerektirdiği bilgi ve donanıma sahip kursiyerler yetişmesine de öncü oluyor. Kursiyerler böylelikle hem iş gücü piyasasında yer almanın, hem de meslek sahibi olup para kazanmanın sevincini yaşıyor.

Önceden MERCEK kursiyerlerinden biri olan ve babasının kanser hastalığına yakalanması sebebiyle başta babasına yardımcı olabilmek için  ‘Hasta ve Yaşlı Öz Bakım Destek’ programına katılan, ardından 160 saatlik bir eğitimi tamamlayıp şu an hasta bakıcı olarak çalışan Engin Kantarcıoğlu, şimdilerde tam zamanlı çalışmanın mutluluğunu yaşıyor. Hasta bakımın son zamanların en popüler mesleklerinden biri haline geldiğini ve özelde verilen kursların oldukça maliyetli olduğunu da aktaran Kantarcıoğlu, Büyükşehir sayesinde bu imkânı ücretsiz bir şekilde edindiği için de büyük bir avantaj sağladığını ifade ediyor.

 

“KURSİYERLER TEMEL EĞİTİMİN ARDINDAN UYGULAMAYA GEÇİYOR”

 

Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Şube Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Halkkent Mercek Sorumlusu Latife Eşiyok, kursiyerlerin eğitim programıyla ilgili de bilgi vererek, ‘Hasta ve Yaşlı Öz Bakım Destek’ programı kapsamında hasta ve yaşlı bakımının 160 saat, öz bakıma destek programının 305 saat olmak üzere, toplamda 465 saatlik bir eğitim verildiğini ifade etti. 

Öğretmenlerin önce temel bilgiler aktardığını aktaran Eşiyok, “Öğretmenlerimiz temel bilgileri aktardıktan sonra, pratik uygulamaya geçiyorlar. Kursiyerlerimiz, gerekli ekipmanlar ve modellerimiz üzerinde uygulama yapıyor ve kurs bitiminde sınava tabi tutuluyorlar. Sınavdan sonra e-Devlet üzerinden sertifikalarını alan kursiyerler, özellikle devlet ve özel hastanelerde, bakım evlerinde hasta bakıcı olarak çalışabiliyorlar. Aynı zamanda bakım evlerinde evde bakım hizmetlerinde de refakatçi olarak görev yapabiliyorlar” şeklinde konuştu. (Haber Merkezi)