“Çocuklar haklarından yoksun” | Güney Gazetesi Mersin

“Çocuklar haklarından yoksun”

Mersin Çocuk Hakları Derneği Başkanı Sabahat Aslan, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nde çocukların haklarından yoksun olduğuna dikkat çekti. Aslan, “Ülkemizi ve kentlerimizi yönetenler çocukları özel olarak korumak, güvenceye almak, eğitim olanaklarından yararlanmalarını, fırsat eşitliği sağlamak, temel eğitimleri ücretsiz olarak karşılamak, fiziksel, duygusal ve ruhsal sağlıklarını korumak, ekonomik amaçlı etkinliklerde her türlü sömürüye karşı korunmaları doğrultusunda gerekli her türlü önlemi almak zorundadır” dedi.

“Çocuklar haklarından yoksun”


 

İLKAY ADALIOĞLU

Mersin Çocuk Hakları Derneği Başkanı Sabahat Aslan, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle açıklama yaptı. Türkiye’nin imzacısı olduğu Çocuk Hakları Sözleşmesi’nde çocukların haklarının güvence altına alındığını vurgulayan Aslan, “Dünyada ve ülkemizde uygulanan neoliberal politikaların sonucunda artan işsizliğin, yoksulluğun, eğitimsizliğin, gelir dağılımındaki adaletsizliğin ve dengesizliğin, göçün, yasal düzenlemelerin yetersizliği, hızlı nüfus artışı ve sosyal devletin tasfiye edilmesi, çocuk haklarının ihlal edilmesine neden olmaktadır. Günümüzde ekonomik krizin, açlığın, eğitimsizliğin, şiddetin, savaşların her türlü ihmalin ve istismarın bedelini çok ağır bir şekilde çocuklar ödemektedirler. Tüm dünyada çocukların karşı karşıya kaldıkları hak ihlalleri ne yazık ki devam ediyor. Milyonlarca çocuk yoksulluk yüzünden ihmal edilmekte ve istismara uğramaktadır” dedi.

 

“ÇOCUKLARIN HAKLARI GASP EDİLİYOR”

 

Çocuk istismarı olaylarının Türkiye’nin gündemine oturduğuna dikkat çeken Aslan, “Eğitim sisteminin bir karmaşa sistemine dönüşmesi yüzünden çocukların eğitim hakkı gasp edilmektedir. Çocuk Hakları Sözleşmesi, Çocuk sağlığını ve eğitimini tehlikeye sokacak fiziksel, zihinsel ve ahlaki gelişmesini engelleyecek hiçbir işe zorlanmayacağını ifade etmesine rağmen Ülkemizde milyonlarca çocuk ağır işlerde ve sokaklarda çalışmak zorunda bırakılmıştır. Çoğu kentlerde hava ve gıda kirliliği yüzünden çocuklar sağlıksız ortamlarda yaşamak zorunda bırakılmıştır. Kentlerin sağlıksız planlanmaları nedeniyle çocukların sosyal yaşamdan izole edilmesine neden olmaktadır. Ülkemizde maalesef Çocuk Hakları Sözleşmesi ve Çocuk Koruma Kanununu yeterince uygulanmamaktadır” ifadelerini kullandı.

 

ÜLKEMİZİ VE KENTİMİZİ YÖNETENLER ÇOCUK HAKLARINI GÜVENCEYE ALMALI”

 

Dernek olarak çocukları korumak için faaliyetlerini sürdüreceklerini dile getiren Aslan,

“Ülkemizi ve kentlerimizi yönetenler Çocukları özel olarak korumak, güvenceye almak, eğitim olanaklarından yararlanmalarını, fırsat eşitliği sağlamak, temel eğitimleri ücretsiz olarak karşılamak, fiziksel, duygusal ve ruhsal sağlıklarını korumak, ekonomik amaçlı etkinliklerde her türlü sömürüye karşı korunmaları doğrultusunda gerekli her türlü önlemi almak zorundadır” şeklinde konuştu.