“Binlerce çocuk hak ihlaline uğruyor” | Güney Gazetesi Mersin

“Binlerce çocuk hak ihlaline uğruyor”

İsrail ve Filistin arasındaki savaş nedeniyle Gazze’de binlerce çocuğun hak ihlaline uğradığına dikkat çeken Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Av. Ezgi Şimşek “Siyaset ve menfaat üstü bir anlayışla çocukların yaşaması, korunması için tüm dünya ülkelerinin harekete geçmesi gerekiyor” dedi.

“Binlerce çocuk hak ihlaline uğruyor”


İLKAY ADALIOĞLU

Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı. Mersin Barosu yönetim kurulu üyeleri, Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi yürütme kurulu üyeleri ve avukatların katılımıyla Mersin Adliyesi bahçesinde yapılan basın açıklamasında konuşma yapan, Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Av. Ezgi Şimşek, çocuk hakkı ihlallerinin tüm dünyada artarak devam ettiğini söyledi.

 

“BİNLERCE ÇOCUK ÖLDÜRÜLDÜ, SAKATLANDI, AÇ VE SUSUZ BIRAKILDI”

 

Gazze’de yaşanan çocuk hakları ihlaline değinen Şimşek, “Bilindiği üzere, 7 Ekim’den bu yana İsrail ile Filistin arasında yaşanan saldırılardan dolayı binlerce çocuk öldürüldü, sakatlandı, aç ve susuz bırakıldı, öksüz kaldı, sevdiklerinden, yerinden yurdundan ayrılmaya mecbur bırakıldı ve ne acıdır ki, bu durum hala ve hızla artarak devam ediyor. Gazze binlerce çocuğun mezarı ve orada bulunan herkes için de cehennem haline geldi. Çocuklara yönelik tehditler sadece bomba ve havan toplarıyla da sınırlı değil. Aynı zamanda milyonlarca çocuk içecek temiz bir su bile bulamıyor. Bu çocukların yaşadığı travmalar nedeniyle, çatışma sona erse dahi, yıllar boyu sürecek bir ruh sağlığı ve psikososyal desteğe ihtiyaçları olacak. Her geçen gün artarak devam eden bu facianın son bulması, etkilerinin silinmesi için elbirliği ile hareket edilmesi gerekmektedir. Şu an çok acil ateşkese ihtiyaç olduğu apaçık ortada. Su, gıda, tıbbi malzeme ve yakıt da dahil olmak üzere insani yardım malzemelerinin güvenli, sürekli ve engelsiz olarak bölgeye ulaştırılması için Gazze'ye giden tüm geçişlerin bir an önce açılması için harekete geçilmesi gerekiyor. Bu doğrultuda siyaset ve menfaat üstü bir anlayışla çocukların yaşaması, korunması için tüm dünya ülkelerinin harekete geçmesi gerekiyor” ifadesini kullandı.

 

“TARİFSİZ BİR ÜZÜNTÜ İÇERİSİNDEYİZ”

 

Şimşek, “Dünya çocuk hakları günü olarak şenliklerle, çeşitli eğlencelerle kutlamamız gereken bugünde, çocukların en temel, en doğal hakkı olan yaşama hakkı için bu konuşmayı yapmak zorunda olduğumuz için tarifsiz bir üzüntü içerisindeyiz. Çocukların daha sağlıklı ve gelişimlerine uygun bir yaşam sürdürmeleri için gerçek/tüzel kişilerin her birinin siyaset üstü bir anlayışla meseleye bakmaları ve çocukların maruz kalmış oldukları sorunlara çocukların üstün yararını gözeterek kalıcı çözümler üretmeye çalışmaları gerekmektedir” şeklinde konuştu.