20 Yıl boyunca İzmir ve Antalya’ya yapılanlar Mersin’e yapılmadı | Güney Gazetesi Mersin

20 Yıl boyunca İzmir ve Antalya’ya yapılanlar Mersin’e yapılmadı

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında söz alarak Mersin’in durumunu Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a anlattı. Mersin’in turizm potansiyelinin değerlendirilmediğini ve görmezden gelindiğini ifade eden Ekmen, Mersin’e yönelik bir turizm planı ve altyapı yatırımları meselelerine dikkat çekerek bakana uyarıda bulundu.

20 Yıl boyunca İzmir ve Antalya’ya yapılanlar Mersin’e yapılmadıAntalya’da kapasite yetersizliği ortaya çıkmışken Mersin’de 5 tane bile beş yıldızlı otel olmamasını eleştiren Ekmen, Mersin’e yönelik yapılması gereken tanıtım faaliyetlerinin de göz ardı edildiğini ifade etti.

En önemli sorunun ise havalimanı, otoyol ve liman gibi altyapı projelerinin yıllardır devam etmesine rağmen bitirilmemesi olduğunu belirten Ekmen, Mersin’e yönelik ilgisizliği eleştirdi.

Ekmen, “Antalya'da yatak kapasitesinin nasıl sıkıştığını biliyoruz ancak 321 kilometre sahil şeridimizde 5 adet beş yıldızlı otel yok; bunların 3'ü de şehir merkezinde. 11 tahsisin, 2009 yılında yapılmış 11 tahsisin 1'inde bile kazılmış bir temel yok. Bu konularda Bakanlığınızın öncü ve zorlayıcı bir rol oynamasının Mersin'in önünü açacağını düşünüyoruz. Büyük bir başarı örneğidir Kültür Yolu Festivallerinin yaygınlaşması. Mersin bu listeye girmeyi hak etmiyor mu? Sayın Bakanım, eğer benzer projeler başka bölgelerde başlanıp bitirildiğinde Mersin de ihmal ediliyorsa Mersin'de başlanmıyor ya da bitirilmiyorsa burada bir ayrımcılık, hatta cezalandırma vardır, diyoruz” ifadelerini kullandı.

İzmir ve Antalya’ya yapılan turizme yönelik yatırımların Mersin’e yapılmadığını ifade eden Ekmen, bakan Ersoy’a adalet çağrısında bulundu.

Ekmen, “Lütfen önünüze 3 tane ili alın Sayın Bakanım: Mersin, İzmir, Antalya. Yirmi yıl boyunca İzmir'e ne yapıldı, Antalya'ya ne yapıldı, Mersin'e ne yapılmadı? Sadece bu kıyasın gereği olan adalete bile razıyız, bunun dışında bir diyeceğimiz yoktur” dedi. (Haber Merkezi)