Köyün suyuna yağ atığı karışmış! | Güney Gazetesi Mersin

Köyün suyuna yağ atığı karışmış!

Mersin’de faaliyet yürüten bir yağ fabrikasının atıklarını gizli bir kanalla dereye boşalttığı, o kanal MESKİ tarafından bulunup kapatılınca bu kez de derin bir kuyu kazarak atıklarını kuyuya döktüğü iddia edildi. Kuyuda biriken atıkların zamanla köylülerin içme sularına ve tarımsal sulama kanallarına karıştığı da iddialar arasında. İddiaları gündeme getiren Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi Abdurrahman Yıldız, Çevre Şehircilik ve İklim ve Değişikliği Müdürlüğüne “gereğini yapın” çağrısında bulundu.

Köyün suyuna yağ atığı karışmış!


ABİDİN YAĞMUR


Akdeniz ilçesine bağlı Sarıibrahimli Mahallesinden geçen dereye çevredeki fabrikaların yasadışı şekilde atık döktüğü, deredeki kötü koku ve kirliliğin vatandaşları mağdur ettiği iddiası aylardır gündemde.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi üyesi Abdurrahman Yıldız konuyla ilgili yeni bir iddia ortaya attı. MESKİ genel kurulunda söz alan Yıldız, “Bu dereye yine aynı mahallede kurulu bitkisel yağ fabrikası uzunca bir zamandır atıklarını boşaltıyordu. Biz bununla ilgili defaten mahalleye gittik, mahalleli ve muhtarlarla görüştük. Bunun o mahallede ciddi sıkıntıya neden olduğunu kamuoyuna duyurduk.  Aslında MESKİ de orada ciddi bir çalışma yaparak, geceli gündüzlü nöbet tutarak o atıkların nereden geldiğini, çünkü fabrika ilgili dereye gizli bir hat çekmiş. İnsanların görmesinin zor olduğu yer altından gizli bir hat çekilmişti. MESKİ bu hattın nerede olduğunu buldu ve o hattı kapattı. Yani artık dereye kirli su akmıyor, bu güzel bir şey. Fakat fabrika atıkları konusunda daha köklü bir çözüm üretmektense bu kez de kendi atıklarını çok derin kazmış olduğu bir artezyen kuyusuna boşaltmaya başlamış. Firma ciddi bir yatırım yapıp atıkları bertaraf etmek yerine fabrikanın hemen çevresinde derin bir artezyen kuyusu kazmış, kuyuya bu atıkları deşarj etmeye başlamış. Fakat bunun da şöyle bir neticesi oldu. Bu atıklar sızıp, Sarıibrahimli ve Tekke köyü civarındaki köylerin sularına karışmaya başlamış. Daha da kötüsü öyle kötü tortu ve koku oluşturmuş ki artık o sularla tarım yapmak da mümkün değil, hayvanlara vermek de mümkün değil” dedi.

“ÇEVRE MÜDÜRLÜĞÜ DE KİRLİLİĞİ TESPİT ETTİ”

 

Fabrikanın atıklarını dereye ve kendi kazdığı kuyuya kaçak boşalttığının tespiti üzerine mahalle sakinlerinin Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’ne şikâyette bulunduğunu kaydeden Yıldız sözlerini şöyle sürdürdü:

 “Orada gerekli tespitler yapıldı. Çevre müdürlüğü de bunun tespitini yaptı. Evet o bitkisel yağ üreten fabrikanın atmış olduğunu oradan akıtılmış olduğunu söylediler. Ama bunun gereğinin yerine getirilmesini bekliyor yurttaş. Tespit etmek başka oradaki fecaati ortadan kaldırmak başka bir şey. Derhal kirliliğe neden olan unsurları ortadan kaldırmak gerekiyor. Gerekirse bu fabrikayı Organize Sanayi Bölgesine taşımak gerekiyor. Bu tarz üretim birimlerinin OSB içerisinde olması lazım. Çünkü orada OSB’lerin kendi atık arıtma tesisleri var. Fabrikaların üretmiş olduğu kirli atıkları arıtan bir sistemleri var. Fakat OSB’ler dışında kurulu işletmeler maalesef bu yatırımları yapmıyorlar. Kendilerine atık arıtma sistemi oluşturmuyorlar.”


  Köyün suyuna yağ atığı karışmış!