Dikkatler MERCİ’de toplanıyor | Güney Gazetesi Mersin

Dikkatler MERCİ’de toplanıyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi MERCİ Öğrenci Danışmanlık Merkezi’nde, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklara yönelik, ücretsiz ‘Attentioner ile Dikkatimi Topluyorum Programı’ uygulanıyor.

Dikkatler MERCİ’de toplanıyorÖğrenme psikolojisi ve nöropsikolojik temele dayanan ve 7-18 yaş grubundaki bireylerin dikkatlerini daha iyi toplamalarını sağlamak için geliştirilen program, haftada bir kez yapılıyor. Her oturumu 40-60 dakika olan ve 15 oturumdan oluşan program; dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısı alan çocuk ve ergenlerde yüksek oranda iyileşme sağlıyor.

MERCİ Öğrenci Danışmanlık Merkezi’nde görev yapan Psikolog Burcu Yalta Özgür, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun nörolojik tabanlı mental bir bozukluk olduğunu söyleyerek, “Bu bozukluk kendini çocukluk çağında; dikkatsizlik, aşırı hareketlilik, unutkanlık ve dürtüsel tepkiler olarak gösterir. Bir bireye dikkat eksikliği ve hiperaktivite tanısı konulabilmesi için; 12 yaşından önce görülmesi, en az 6 ay boyunca var olması ve en az 2 ortamda (okul ve ev gibi) sorunlara yol açması gerekir” dedi.

 

“ÇOCUĞUNUZA GÜNLÜK RUTİNLER OLUŞTURMALISINIZ”

 

Bu sorunu yaşayan çocuklara karşı ne gibi uygulamalar yapılacağı hakkında tavsiyelerde bulunan Özgür, “Çocuğunuzu bulmaca çözmek, yapboz oynamak, boyama yapmak gibi dikkat gerektiren aktiviteler veya fiziksel aktivitelere yönlendirebilirsiniz. Bunun yanı sıra telefon, tablet gibi cihazların kullanımını sınırlayabilirsiniz. Çocuğunuzun yaşına uygun hafıza oyunları oynayabilirsiniz. Ayrıca sağlıklı ve dengeli beslenmek ile uyku düzeni de, çocuğunuzun zihin dinlenmesini ve dikkatini artırmasını sağlayabilir” ifadelerini kullandı.

 

“MERKEZİMİZDE ‘ATTENTİONER İLE DİKKATİMİ TOPLUYORUM PROGRAMI’ UYGULUYORUZ”

 

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklara yönelik MERCİ’de verilen hizmetlere değinen Özgür, “Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ile merkezimize başvuran çocuk ve ergenlere, ‘Attentioner ile Dikkatimi Topluyorum Programı’ uyguluyoruz. Bu program, 7-18 yaş bireylerin, dikkatlerini daha iyi toplayabilmeleri için planlanmış bir grup programıdır. Programı; çocuğun duygu, motivasyon ve denetleme zorluklarında, davranış planlama ve kontrol etmede, işi başlatabilme ve sürdürebilmede işlev kazanması için uyguluyoruz. Bu yürütücü işlevler ilkokul çağında başlar ve erişkinlik dönemine kadar devam eder” diye konuştu.

 

“PROGRAMIN, ÇOCUKLARDA YÜKSEK ORANDA İYİLEŞME SAĞLADIĞINI GÖREBİLİYORUZ”

 

Programın 15 oturumdan oluştuğunu ve her oturumun 40-60 dakika olarak planlandığını ifade eden Özgür, “Uygulama sonunda çocukta seçici dikkat iyileştirilir. Bireysel denetleme mekanizmaları ve sosyal açıdan arzu edilen davranış biçimi geliştirilir. Çocuk yaşta bireylere uygulanan programda ebeveyn oturumları da dahil edilerek, çocuğun günlük hayata geçişi sağlanır. Bu programın, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısı alan çocuklarda, yüksek oranda iyileşme sağladığını görebiliyoruz” dedi.

MERCİ Öğrenci Danışmanlık Merkezi’ne tanı konulmadan başvuranlara yönelik de ücretsiz test uygulandığını sözlerine ekleyen Özgür, “Çocuğumuz buraya geldiği zaman, öncelikle psikologlarımız tarafından değerlendirme görüşmeleri ile birlikte ‘Moxo Dikkat Testi’ uyguluyoruz. Bu testte çıkan değerlere göre de çocuğun dikkatinde bir bozulma tespit ediliyorsa, hemen programa başlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Çocuğunda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirtisi gözlemleyen aileler, 185 Teksin uygulamasından ya da 0 324 616 04 01 iletişim numarasından randevu alıp MERCİ’ye başvurabilir. (Haber Merkezi)