Şehir Tiyatrosu kapısını yeni yeteneklere açtı | Güney Gazetesi Mersin

Şehir Tiyatrosu kapısını yeni yeteneklere açtı

Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun, 21 kişilik uzman kadrosu eşliğinde vereceği Tiyatro Kursu başladı. Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı koordinesinde 9 ile 45 yaş arası katılımcıların oluşturduğu çocuk, genç ve yetişkin kategorilerini kapsayan kurs, her ekolden eğitmenlerle derslerine başladı.

Şehir Tiyatrosu kapısını yeni yeteneklere açtı


Kursların daha çok kişisel gelişim alanında katkılar sağlayacağını söyleyen Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Hülya Savaş, “Dramalar, insanların kendilerini daha iyi ifade edebilme şansını sağlıyor. Biz onların özgüvenlerini sağlamaları ve kendilerini geliştirmeleri konusunda yol açıyoruz. Oyunlarla birlikte katılımcılar, kendilerini keşfediyor. Bu da onlara gerek aile içinde, gerek ikili ilişkilerinde doğru iletişim kurabilme yollarını sağlıyor” dedi.

Katılımcıların kurs sonrası analitik bir bakış açısı kazandıklarını ve olayları değerlendirirken iyi analiz etmelerine de fayda sağladığını belirten Savaş, oyun yeteneğinin herkeste olduğunu ve bu yeteneğin ancak kurs sayesinde geliştiğini ifade etti.

Ders saatlerinin yaş gruplarına göre farklılık gösterdiğini; bu sürenin çocuklarda 40 dakikayı, yetişkinlerde ise 2-3 saati bulabileceğini dile getiren Savaş, kursun sağladığı faydalara da değinerek, “Mezun olduktan sonra kurslara devam edip Şehir Tiyatrosu’nda oyuncu olarak görev yapan arkadaşlarımız da var, konservatuar eğitimi alıp başka şehirlerde mesleğini sürdürmek isteyen gençlerimiz de var. Onlara da bir şekilde destek olup, yol açıyoruz. Gerektiğinde sınava hazırlıyoruz” dedi.

Çocuk, genç ve yetişkin gruplarında olan kursiyerlere tiyatroyu sevdirmeye çalıştıklarını söyleyen Şehir Tiyatrosu sanatçısı Mehmet Naci İdişçi, “Tiyatrocu olmak isteyenlere bir kapı açıyoruz. Daha önceki senelerde bir hocamız görev üstlenip, bir sınıfı sezon boyunca eğitime alıyordu. Bu sene bütün hocalarımızla eğitim vermeye karar verdik. Çünkü her ekolden hocalarımız var” diye konuştu. Şehir tiyatrosu kadrosunu harmana benzeten İdişçi, “Çok güzel bir ekip olduk. Bu ekipteki herkes çok donanımlı kişiler. Herkes oyunlara gelmeli ve bizi bir de sahnede tanımalı” diyerek, tüm Mersinlileri tiyatro izlemeye davet etti. (Haber Merkezi)