Yenişehir Belediyesi Nuri Ulusu Kütüphanesi hizmete açıldı | Güney Gazetesi Mersin

Yenişehir Belediyesi Nuri Ulusu Kütüphanesi hizmete açıldı

Yenişehir Belediyesi, Mustafa Kemal Atatürk’ün kütüphanecisi Nuri Ulusu’nun adını verdiği kütüphaneyi hizmete açtı. Menteş Mahallesi’nde 2021 yılında inşa edilen Yenişehir Belediyesi Kerimoğlu Kültür Kompleksi’nde kurulan kütüphane, ders çalışma alanları ve öğrencilerin bilgiye erişimi noktasında mahallede önemli bir açığı kapatacak.

Yenişehir Belediyesi Nuri Ulusu Kütüphanesi hizmete açıldıPirireis Mahallesi’nde bulunan Yenişehir Belediyesi Akademi’de 2021 yılında açılan Ülkü Ongün Kütüphanesi’nin ardından Yenişehir Belediyesi, Menteş Mahallesi’ne de kütüphane kazandırdı. Kerimoğlu İnşaat bağışlarıyla yapılan ve taziye evi ile kütüphaneden oluşan Yenişehir Belediyesi Kerimoğlu Kültür Kompleksi’nde kurulan kütüphaneye Mustafa Kemal Atatürk'ün kütüphanecisi Nuri Ulusu’nun adı verildi.

Yenişehir Belediyesi Nuri Ulusu Kütüphanesi’nin açılışına, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit’in yanı sıra Nuri Ulusu’nunoğlu ve aynı zamanda eski Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mustafa Kemal Ulusu, Kerimoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Özdemir, oda ve sivil toplum kuruluşlarının başkan ve temsilcileri, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

“ÇOK KIYMETLİ BİR İNSANIN ADINI YAŞATACAĞIZ”

 

Kütüphanenin açılışında konuşan Başkan Abdullah Özyiğit, “Bugün gerçekten benim için de çok özel ve anlamlı bir gün. Bugün Nuri Ulusu Kütüphanesi’ni, Yenişehir Belediyesi Kerimoğlu Kültür Kompleksi’nde açıyoruz. Burası aslında bir yıldır hizmet veriyor. Kompleksimizde artık Nuri Ulusu’nun adı yaşayacak.  Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün en yakınında bulunan belki on kişiden biri, son yıllarını birlikte geçirdiği ve her adımından, her düşüncesinden haberdar olan çok kıymetli bir insanın ismini burada yaşatacağız” dedi.

“MERSİN’İN EN BÜYÜK KÜTÜPHANESİNİ, YENİŞEHİR HALK KÜTÜPHANESİ’Nİ AÇACAĞIZ”

 

Kısa süre içerisinde Mersin’in en büyük kütüphanesini yapmak için çalışmalarına başlayacaklarını ifade eden Başkan Özyiğit, “Yakın zamanda bir kütüphane daha açma çalışmamız geçen ay başında Yenişehir Belediye Meclisimizde aldığımız kararla gerçekleşecek. Kentimizin en merkezi yerlerinden bir tanesinde Mersin’in en büyük kütüphanesini, Yenişehir Halk Kütüphanesi’ni açacağız. Burada nasıl Yılmaz kardeşim destek olduysa, orada da bir hayırsever hemşehrimiz destek olacak.  Her iki Beceri Temelli Eğitim Merkezimizi ve Kültür Kompleksimizi bağışlarla yaptık. Hatta bugün de ailelerimize söz verdik, bir ilkokulu da kentimize kazandıracağız, onu da bağışla yapacağız. Bunlar bize duyulan güven ile ilgili. Bugün BETEM’de eğitim alan çocuklarımızın ailelerle bir araya geldik, onlar çok mutluydu, çocuklarımızla ben de gurur duydum. Yenişehir halkı olarak eğitimde, sanatta, kültürde Atatürk’ün bize çizdiği yolda, onun ışığında yürümeye devam edeceğiz ve Atatürk’ün izinden ayrılmayacağız” diye konuştu.

“BABAM 12 YIL ATATÜRK’ÜN YANI BAŞINDAYDI”

 

Nuri Ulusu’nun oğlu Mustafa Kemal Ulusu ise yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Sevgili Yenişehirliler, benim için çok mutlu bir gün. Atatürk’e 12 yıl, bir fiil hep yanı başında hizmet eden Çankaya Köşkü kütüphanecisi Nuri Ulusu’nun oğluyum. Aynı zamanda yine Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Paşa’ya ilk bandırma vapuruyla Samsun’a giderken hizmetkarı olan geminin birinci kamaratörü Hacı Teyfik’in de torunuyum. Zaten adımızı da soyadımızı da koyan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Efendim dediğim gibi Nuri Ulusu 12 Yıl Atatürk’ün hep yanı başındaydı. Bugün benim için hüzünlü de bir gün rahmetli babacığım hep derdi ki; ‘Allah benim canımı ya 29 Ekim’de ya da 10 Kasım’da alsın’. Böyle bir Atatürkçü’ydü, ben de onun oğluyum. Adım Mustafa Kemal. Bu güzel 100. yılı yürekten kutluyorum. Varolsun, hepsi nurlarda yatsınlar.”

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Yenişehir Belediyesi Kerimoğlu Kültür Kompleksi’nin yapımını üstlenen Kerimoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Özdemir’e teşekkür plaketi verdi. Açılışın ardından Mustafa Kemal Ulusu, “Atatürk'ün Yanı Başında” isimli kitabını da vatandaşlar için imzaladı. (Haber Merkezi)