Kadınlar için meme kanseri semineri | Güney Gazetesi Mersin

Kadınlar için meme kanseri semineri

Akdeniz Belediyesi, “1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı” dolayısıyla 3 gün sürecek bir seminerler dizisi başlattı. Mersin Şehir Hastanesi’nden Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Küçük’ün sunum yaptığı seminerde, ‘meme kanserinin belirtileri, nedenleri, korunma ve tarama, taramanın ne zaman ve nasıl yapılacağı ile hastalığın tedavisi’ hakkında kapsamlı bilgiler verildi.

Kadınlar için meme kanseri semineriKadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü koordinesinde gerçekleşen seminerler dizisinde, Kültür ve Sanat Evleri ile Akdeniz Kaymakamlığı Aile Destek Merkezlerinde görevli kurs öğretmenleri ve kursiyerler kadınlardan oluşan toplam bin 200 kadının katılımıyla gerçekleşecek bir etkinlik başlatıldı. Üç gün sürecek etkinlik boyunca Mersin Şehir Hastanesi’nden Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Küçük katılımcılara konuyla ilgili bilinçlendirici ve farkındalığı arttırıcı sunumlar yapacak.

 

“KADINLARI HAYATIN MERKEZİNE ALDIK”

 

Bir otelin salonunda düzenlenen seminerin ilk oturumuna katılan Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, kadınlar yararına hayata kattıkları hizmet, proje ve çalışmaları anlattı; “Göreve geldiğimiz ilk günden beri, geçmişte kaderine terk edilip unutulan Akdenizli kadınlara pozitif ayrımcılık uyguladık. Gerçekleştirdiğimiz hizmet ve projelerle Akdenizli kadınları sosyal, ekonomik ve kültürel hayatın içine kattık. Kadınlar, bir yandan meslek eğitimi alırken veya okuma-yazma öğrenirken, kooperatifleşip güçlerini birleştirmelerinde ve aile bütçelerine ciddi katkı sağlamalarında da öncü olduk” dedi.

 

“HER 8 KADINDAN BİRİ RİSK TAŞIYOR”

 

Kendisinin de bir eczacı olduğunu hatırlattığı konuşmasında Başkan Gültak; “Maalesef meme kanseri, dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınlarda en sık görülen kanser türü. Yapılan araştırmalarda her 8 kadından 1’inin hayatının belirli zamanlarında meme kanserine yakalanma riski taşıdığı ortaya çıkmıştır. Hastalık Türkiye’de binlerce kadını etkilemekte, her yıl yaklaşık 25 bini aşkın yeni meme kanseri tanısı konmaktadır” diye konuştu. (Haber Merkezi)